Zinok

zinc

Výhody, dávkovanie a vedľajšie účinky doplnkov zinku

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Mnoho ľudí sa obráti na doplnky so zinkom, keď je zlé počasie, a to z dobrého dôvodu.

Zinok nie je len jedným z najbežnejších stopových prvkov v tele, ale zohráva aj kľúčovú úlohu takmer vo všetkých aspektoch zdravia. Napríklad zinok je potrebný ako kofaktor pre viac ako 300 rôznych enzýmov, t.j. je nevyhnutný pre ich správne fungovanie.

Navyše, s výskumom, ktorý ukazuje, že tento minerál môže posilniť imunitné funkcie, stabilizovať hladinu cukru v krvi a podporovať zdravie pokožky, očí a srdca, existuje mnoho dôvodov, prečo si zabezpečiť, aby ste dostali svoju dennú dávku.

Možné využitie a výhody

Kompenzuje nedostatok zinku

Doplnky zinku sa často používajú na liečbu a prevenciu nedostatku zinku.

Nedostatok zinku nie je veľmi častým javom. Tento minerál je považovaný za esenciálnu živinu, čo znamená, že telo si ho nevie vyrobiť samo. Ľudia s obmedzenými diétami, zhoršenou absorpciou živín alebo určitými zdravotnými problémami môžu byť náchylnejší na nedostatok zinku.

Príznaky nedostatku zinku zahŕňajú zníženú imunitu, vypadávanie vlasov, zlú chuť do jedla, hnačku a pomalé hojenie rán. Niekoľko štúdií ukázalo, že užívanie doplnkov zinku účinne zvyšuje hladiny zinku v krvi.

Podľa prehľadu môže byť nedostatok zinku vo väčšine prípadov ľahko napravený doplnkami stravy a zmenami v stravovaní, čo vedie k rýchlemu zlepšeniu symptómov nedostatku. Napríklad hnačka sa môže zlepšiť do 24 hodín, zatiaľ čo kožné lézie sa zvyčajne zahoja do 1 až 2 týždňov po tom, čo ľudia začnú užívať doplnky zinku.

Ak telo dostáva dostatok zinku zo stravy, nemusí byť potrebné užívať doplnky. Ak máte podozrenie, že máte nedostatok, váš lekár vám môže otestovať hladinu v krvi, aby určil, či vám doplnky môžu pomôcť.

Môže zlepšiť fungovanie imunitného systému

Mnoho voľne predajných (OTC) liekov a prírodných liečiv obsahuje zinok kvôli jeho schopnosti posilniť funkciu imunitného systému a bojovať proti zápalu. Môže teda potenciálne pomôcť pri liečbe určitých typov infekcií, keď sa použije pri prvom objavení sa symptómov. Prehľad 7 štúdií ukázal, že zinkové tablety s obsahom 80 – 92 mg zinku môžu skrátiť trvanie prechladnutia až o 33 %.

Zinok môže pôsobiť aj ako antioxidant, znižuje zápal a chráni pred chronickými ochoreniami, ako sú srdcové choroby, rakovina a cukrovka. Podľa prehľadu 28 štúdií niektoré dôkazy naznačujú, že zinok môže dokonca predchádzať symptómom a skrátiť trvanie určitých respiračných infekcií.

Môže pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi

Zinok je dobre známy svojou úlohou pri kontrole hladiny cukru v krvi a sekrécii inzulínu. Inzulín je hormón zodpovedný za transport cukru z krvného obehu do tkanív.

Niektoré výskumy naznačujú, že zinok môže pomôcť udržať stabilnú hladinu cukru v krvi a zlepšiť citlivosť tela na inzulín.

Jeden prehľad uvádza, že nízke hladiny zinku súvisia s nízkou hladinou cukru v krvi a cukrovkou 2. typu.

Iný výskum ukazuje, že zinok môže pomôcť znížiť inzulínovú rezistenciu, čo môže zlepšiť schopnosť tela efektívne využívať inzulín na udržanie normálnej hladiny cukru v krvi.

Pomáha v boji proti akné

Doplnky zinku sa často používajú na udržanie zdravia pokožky a liečbu bežných kožných ochorení, ako je akné. Ukázalo sa, že jeden typ zinku, nazývaný síran zinočnatý, je obzvlášť užitočný pri zmierňovaní príznakov mierneho až stredného akné.

Nielenže ľudia s akné mali nižšie hladiny zinku v krvi ako ľudia bez akné, ale doplnky zinku tiež dokázali znížiť priemerný počet zápalových hrbolčekov spôsobených týmto ochorením, podľa jedného prehľadu.

Doplnky zinku sú často uprednostňované pred inými liečebnými metódami, pretože sú lacné, účinné a majú oveľa menej vedľajších účinkov.

Môže zlepšiť zdravie srdca

Srdcové ochorenie je vážny zdravotný stav, ktorý je zodpovedný za približne 33 % úmrtí na celom svete.

Niektoré výskumy ukazujú, že užívanie zinku môže znížiť mnohé rizikové faktory srdcových ochorení. Môže dokonca znížiť hladinu triglyceridov a cholesterolu.

Revízia 24 štúdií zistila, že doplnky zinku znižujú celkový a LDL (zlý) cholesterol a triglyceridy v krvi. Ako také môžu potenciálne pomôcť predchádzať srdcovým chorobám. A analýza 9 štúdií ukázala, že doplnky zinku môžu znížiť systolický krvný tlak, čo je horná hodnota krvného tlaku.

Výskum účinkov doplnkov na krvný tlak je však obmedzený. Niektoré štúdie navyše naznačujú, že nízke hladiny zinku v sére sú spojené s vyšším rizikom ischemickej choroby srdca, hoci výsledky zostávajú nepresvedčivé. Preto je potrebný ďalší výskum.

Spomaľuje makulárnu degeneráciu

Makulárna degenerácia je bežné očné ochorenie a jedna z hlavných príčin straty zraku na svete. Doplnky zinku sa často používajú na spomalenie progresie vekom podmienenej degenerácie makuly (VPMD) a pomáhajú chrániť pred stratou zraku a slepotou.

Štúdia z roku 2014 zahŕňajúca 72 pacientov s AMD ukázala, že užívanie 50 mg síranu zinočnatého denne počas 3 mesiacov spomalilo progresiu ochorenia. Iné recenzie podobne odporúčajú doplnky zinku na spomalenie progresie AMD a tvrdia, že môžu zlepšiť tok živín do sietnice, aby ju chránili pred chorobami.

Zatiaľ čo iné štúdie naznačujú, že samotné doplnky zinku výrazne nezlepšujú videnie a mali by sa kombinovať s alternatívnymi možnosťami liečby, aby sa maximalizovali výsledky.

Preto je potrebný ďalší výskum, aby sme sa dozvedeli viac o vzťahu medzi zinkom a zdravím očí.

Zinok môže skrátiť trvanie príznakov nachladnutia, podporiť kontrolu hladiny cukru v krvi, zlepšiť závažné a zápalové akné, znížiť riziko srdcových ochorení a spomaliť progresiu makulárnej degenerácie

Druhy zinkových doplnkov

Pri výbere doplnku zinku si pravdepodobne všimnete, že je k dispozícii veľa rôznych druhov. Rôzne formy zinku ovplyvňujú zdravie rôznymi spôsobmi. Tu je niekoľko typov, ktoré možno nájsť na trhu:

  • Glukonát zinočnatý: Ako jedna z najbežnejších voľne predajných foriem sa glukonát zinočnatý často používa v liekoch na prechladnutie, ako sú pastilky a nosové spreje.
  • Acetát zinočnatý: Podobne ako glukonát zinočnatý, aj octan zinočnatý sa často pridáva do cukríkov na zmiernenie príznakov a urýchlenie hojenia
  • Síran zinočnatý: Okrem toho, že síran zinočnatý pomáha predchádzať nedostatku zinku, preukázalo sa, že znižuje závažnosť akné
  • Pikolinát zinku: Podľa staršej štúdie môže byť táto forma telom absorbovaná lepšie ako iné typy zinku vrátane glukonátu zinočnatého a citrátu zinočnatého
  • Orotát zinku: Táto forma je viazaná na zlúčeninu známu ako kyselina orotová a je jedným z najbežnejších typov doplnkov zinku na trhu
  • Citrát zinočnatý: štúdia z roku 2014 zistila, že tento typ doplnku sa vstrebáva rovnako dobre ako glukonát zinočnatý, ale má menej horkú a príťažlivejšiu chuť

Je dostupný aj vo forme kapsúl a tabliet, takže existuje veľa možností denného príjmu zinku – bez ohľadu na typ, ktorý si vyberiete.

Pamätajte, že nosové spreje obsahujúce zinok sú spojené so stratou čuchu a je potrebné sa im vyhnúť.

Doplnky zinku prichádzajú v mnohých formách a majú jedinečné účinky na zdravie. Zvyčajne sú dostupné vo forme kapsúl a tabliet. Vyhnite sa nosovým sprejom s obsahom zinku, pretože môžu ovplyvniť čuch

Dávkovanie

Koľko zinku by ste mali prijať každý deň závisí od vášho príjmu potravy a typu doplnku, ktorý si vyberiete, pretože doplnky môžu obsahovať rôzne množstvá elementárneho zinku.

Elementárne množstvo je zvyčajne uvedené na etikete doplnku stravy, takže je ľahké určiť, aké množstvo by sa malo prijať na uspokojenie dennej potreby. Pre dospelých je odporúčaná denná dávka zvyčajne 10-30 mg elementárneho zinku. Vyššie dávky doplnkov zinku možno použiť na liečbu stavov, ako je akné, hnačka a infekcie dýchacích ciest.

Avšak kvôli potenciálnym vedľajším účinkom spojeným s nadmernou konzumáciou zinku je najlepšie neprekračovať hornú hranicu 40 mg denne – pokiaľ nie je pod lekárskym dohľadom a dohľadom.

Rôzne doplnky zinku obsahujú rôzne koncentrácie elementárneho zinku, odporúčaná dávka denných doplnkov stravy je 10-30 mg elementárneho zinku

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Ak sa doplnky zinku používajú podľa pokynov, môžu byť bezpečným a účinným spôsobom, ako zvýšiť príjem zinku a zlepšiť mnohé aspekty zdravia. Je však potrebné zvážiť vedľajšie účinky.

Vedľajšie účinky perorálnych doplnkov zinku

Doplnky zinku sú vo všeobecnosti dobre tolerované, hoci u niektorých ľudí majú nepriaznivé vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť, vracanie, hnačka a bolesť žalúdka. Navyše, prekročenie 40 mg elementárneho zinku denne môže spôsobiť príznaky podobné chrípke, ako je horúčka, kašeľ, bolesť hlavy a únava.

Zinok môže tiež brániť schopnosti tela absorbovať meď, čo môže časom viesť k nedostatku tohto kľúčového minerálu. Okrem toho sa ukázalo, že doplnky zinku ovplyvňujú absorpciu určitých antibiotík, čím sú menej účinné, keď sa užívajú v rovnakom čase.

Aby ste znížili riziko vedľajších účinkov, dodržujte odporúčanú dávku a neprekračujte tolerovateľnú hornú hranicu 40 mg denne, pokiaľ nie ste pod lekárskym dohľadom.

Ak po užití doplnkov zinku zaznamenáte akékoľvek negatívne vedľajšie účinky, znížte dávku. Ak príznaky pretrvávajú, zvážte konzultáciu so zdravotníckym pracovníkom.

Zinok môže spôsobiť negatívne vedľajšie účinky vrátane tráviacich problémov a symptómov podobných chrípke, môže narúšať vstrebávanie medi a znižovať účinnosť niektorých antibiotík

Zhrnutie

Zinok je esenciálny minerál, ktorý hrá kľúčovú úlohu v mnohých oblastiach zdravia.

Doplnenie 10-30 mg elementárneho zinku denne môže zlepšiť imunitu, hladinu cukru v krvi a zdravie očí, srdca a pokožky.

Je však dôležité neprekročiť hornú hranicu 40 mg denne, pretože konzumácia veľkého množstva môže spôsobiť tráviace problémy a symptómy podobné chrípke, znížiť vstrebávanie medi a znížiť účinnosť niektorých antibiotík.




Chcem zinok!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: