Škorica
10 zdravotných prínosov škorice založených na dôkazoch
Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.
Škorica je veľmi chutné korenie. Jeho liečivé vlastnosti sú vysoko cenené už tisíce rokov. Moderná veda potvrdila to, čo ľudia vedeli už mnoho, mnoho rokov.
Tu je 10 zdravotných výhod škorice podložených vedeckým výskumom.
1. Škorica je korenie s vysokým obsahom účinných látok a silným liečivým účinkom
Škoricové korenie sa vyrába z vnútornej vrstvy kôry škoricovníka (Cinnamomum). Jeho použitie ako prísady siaha až do starovekého Egypta. Kedysi to bolo vzácne a cenné, považované za dar hodný kráľov. V súčasnosti je škorica lacná, je dostupná v každom obchode s potravinami a používa sa ako prísada do rôznych jedál.
Existujú dva hlavné typy škorice:
- Cejlónska škorica, známa aj ako „pravá“ škorica
- Cassia škorica je dnes najbežnejšou odrodou, ktorá sa jednoducho nazýva „škorica“
Výroba škorice začína olúpaním kmeňa škorice, po extrakcii vnútornej kôry sa odstránia drevnaté časti. Stočené rolky po vysušení sa nazývajú škoricové tyčinky. Tyčinky sa rozomelú na škoricový prášok. Charakteristická vôňa a chuť škorice je spôsobená olejovou časťou obsahujúcou škoricový aldehyd. Vedci sa domnievajú, že táto zlúčenina je zodpovedná za silné účinky škorice na zdravie a metabolizmus.
Škorica je obľúbené korenie s vysokým obsahom kyseliny škoricovej, o ktorej sa predpokladá, že je zodpovedná za väčšinu zdravotných výhod škorice
2. Škorica je plná antioxidantov
Cinnamomum verumAntioxidanty chránia telo pred škodlivými oxidačnými účinkami spôsobenými voľnými radikálmi. Škorica je plná silných antioxidantov, ako sú polyfenoly.
V štúdii, ktorá porovnávala antioxidačné účinky 26 korenín, bola škorica jasným víťazom, dokonca aj pred „superpotravinami“, akými sú cesnak a oregano. V skutočnosti je taká účinná, že škoricu možno použiť ako prírodný konzervant potravín.
Škorica obsahuje veľké množstvo veľmi účinných antioxidantov: polyfenolov
3. Škorica má protizápalové vlastnosti
Zápal je nesmierne dôležitý. Pomáha telu bojovať s infekciami a opravovať poškodenie tkaniva. Zápal sa však môže stať problémom aj vtedy, ak je chronický a je namierený proti vlastným tkanivám tela.
V tomto smere môže byť užitočná škorica. Štúdie ukazujú, že toto korenie a jeho antioxidanty majú silné protizápalové vlastnosti.
Antioxidanty v škorici majú protizápalové účinky, ktoré môžu znížiť riziko ochorenia
4. Škorica môže znížiť riziko srdcových chorôb
Škorica sa tiež spája so znižovaním rizika srdcových chorôb, ktoré sú celosvetovo najčastejšou príčinou predčasných úmrtí.
U pacientov s cukrovkou 2. typu sa preukázalo, že 1 gram alebo približne pol čajovej lyžičky škorice denne má priaznivé účinky na krvné markery.
Znižuje celkový cholesterol, „zlý“ LDL cholesterol a triglyceridy, zatiaľ čo „dobrý“ HDL cholesterol zostáva stabilný. Nedávno veľká komplexná štúdia dospela k záveru, že tieto účinky je možné dosiahnuť už len so 120 mg škorice denne. V tejto štúdii škorica zvýšila „dobrý“ HDL cholesterol.
Pri pokusoch na zvieratách sa ukázalo, že škorica znižuje krvný tlak.
Používanie všetkých týchto možností spolu môže drasticky znížiť riziko srdcových ochorení.
Škorica môže znížiť niektoré kľúčové rizikové faktory srdcových chorôb vrátane cholesterolu, triglyceridov a krvného tlaku
5. Škorica môže zlepšiť citlivosť na hormón inzulín
Inzulín je jedným z najdôležitejších hormónov, ktorý reguluje metabolizmus a spotrebu energie. To je nevyhnutné pre transport krvného cukru z krvného obehu do buniek.
Problémom je, že veľa ľudí je odolných voči účinkom inzulínu. Toto je charakteristický znak inzulínovej rezistencie, závažných stavov, ako je metabolický syndróm a cukrovka 2. typu.
Dobrou správou je, že škorica môže dramaticky znížiť inzulínovú rezistenciu, čím pomáha tomuto dôležitému hormónu vykonávať svoju prácu. Zvýšením citlivosti na inzulín môže škorica znížiť hladinu cukru v krvi, ako je uvedené v ďalšej časti.
Preukázalo sa, že škorica výrazne zvyšuje citlivosť na hormón inzulín
6. Škorica znižuje hladinu cukru v krvi a má silný antidiabetický efekt
ŠkoricaŠkorica je dobre známa svojimi vlastnosťami znižujúcimi hladinu cukru v krvi. Okrem priaznivých účinkov na inzulínovú rezistenciu môže škorica znižovať hladinu cukru v krvi prostredníctvom množstva ďalších mechanizmov.
V prvom rade sa ukázalo, že škorica znižuje množstvo glukózy, ktorá sa po jedle dostane do krvného obehu. Robí to tak, že ovplyvňuje množstvo tráviacich enzýmov, ktoré spomaľujú rozklad sacharidov v tráviacom systéme.
Po druhé: jedna zo zložiek škorice môže pôsobiť na bunky napodobňovaním inzulínu. To výrazne zlepšuje príjem glukózy bunkami, hoci funguje oveľa pomalšie ako samotný inzulín.
Niekoľko štúdií na ľuďoch potvrdilo antidiabetické účinky škorice, čo dokazuje, že znižuje hladinu cukru v krvi nalačno o 10 – 29 %.
Účinná dávka je zvyčajne 1 – 6 gramov alebo približne 0,5 – 2 čajové lyžičky škorice denne.
Dokázalo sa, že škorica znižuje hladinu cukru v krvi nalačno a 1-6 gramov (0,5-2 čajové lyžičky) denne má silný antidiabetický účinok
7. Škorica môže mať priaznivý vplyv na neurodegeneratívne ochorenia
Neurodegeneratívne ochorenia sú charakterizované postupnou stratou štruktúry alebo funkcie mozgových buniek. Dva najbežnejšie typy sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Zdá sa, že dve zlúčeniny v škorici inhibujú hromadenie proteínu tau v mozgu, čo je charakteristický znak Alzheimerovej choroby.
V štúdii s myšami s Parkinsonovou chorobou pomáhala škorica chrániť neuróny, normalizovať hladiny neurotransmiterov a zlepšovať motorické funkcie.
Tieto účinky je potrebné ďalej skúmať u ľudí.
Štúdie na zvieratách preukázali, že škorica zlepšuje symptómy Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, ale chýba výskum na ľuďoch
8. Škorica môže chrániť pred rakovinou
Rakovina je závažné ochorenie charakterizované nekontrolovaným množením buniek. Potenciálne využitie škorice pri prevencii a liečbe rakoviny bolo široko študované.
Celkovo sú dôkazy obmedzené na štúdie v skúmavkách a na zvieratách, ktoré naznačujú, že výťažky zo škorice môžu chrániť pred rakovinou.
Účinok dosahuje znížením rastu rakovinových buniek a tvorby krvných ciev v nádoroch a tiež sa zdá, že je toxický pre rakovinové bunky a spôsobuje bunkovú smrť.
Počas štúdie na myšiach s rakovinou hrubého čreva sa zistilo, že škorica je účinným aktivátorom detoxikačných enzýmov používaných v hrubom čreve, čím inhibuje ďalší rast rakoviny.
Tieto výsledky sú podporené experimentmi v skúmavke, ktoré ukazujú, že škorica aktivuje ochranné antioxidačné reakcie v ľudských bunkách hrubého čreva.
Štúdie na zvieratách a v skúmavkách ukazujú, že škorica môže mať ochranný účinok proti rakovine
9. Škorica pomáha v boji proti bakteriálnym a plesňovým infekciám
Cinnamaldehyd je jednou z hlavných aktívnych zložiek škorice a môže pomôcť v boji proti rôznym typom infekcií.
Dokázalo sa, že škoricový olej účinne lieči infekcie dýchacích ciest spôsobené plesňami.
Môže tiež inhibovať rast určitých baktérií vrátane listérie a salmonely.
Dôkazy sú však obmedzené a zatiaľ nebolo dokázané, že škorica znižuje infekcie v iných častiach tela.
Antimikrobiálny účinok škorice môže pomôcť predchádzať zubnému kazu a znížiť zápach z úst.
Cinnaldehyd má protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko infekcie a pomôcť v boji proti zubnému kazu a zápachu z úst
10. Škorica môže pomôcť v boji proti vírusu HIV
HIV je vírus, ktorý pomaly ničí imunitný systém a bez liečby môže nakoniec viesť k AIDS. Predpokladá sa, že škorica extrahovaná z odrôd kasie pomáha bojovať proti HIV-1, najbežnejšiemu kmeňu ľudského vírusu HIV. Počas laboratórnej štúdie na bunkách infikovaných HIV bola liečba škoricou najúčinnejšia zo 69 skúmaných liečivých rastlín.
Na potvrdenie týchto účinkov sú potrebné štúdie na ľuďoch.
Štúdie v skúmavkách ukázali, že škorica môže pomôcť v boji proti HIV-1, najbežnejšiemu typu HIV u ľudí
Je lepšie použiť cejlónsku - "pravú" škoricu
Nie každá škorica je rovnaká. Odroda kasie obsahuje značné množstvo zložky nazývanej kumarín, ktorá sa vo veľkých dávkach považuje za škodlivú. Všetka škorica má zdravotné výhody, ale kasia môže spôsobiť problémy vo veľkých dávkach kvôli obsahu kumarínu.
Cejlón – „pravá“ škorica – je v tomto smere oveľa lepšia a štúdie ukazujú, že má oveľa nižšie hladiny kumarínu ako odroda kasia.
Bohužiaľ, väčšina škorice dostupnej v obchodoch s potravinami je lacnejšia odroda kasie.
Zhrnutie
Škorica je napokon jedným z najchutnejších a najzdravších korení na svete.
Môže znížiť hladinu cukru v krvi, znížiť riziko srdcových ochorení a má množstvo ďalších úžasných zdravotných výhod.
Odrodu kasie užívajte v malých dávkach alebo namiesto toho použite cejlónsku škoricu!