Šípkový
Čo je šípka a aké sú jej výhody?
Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.
Od svojich mäkkých okvetných lístkov až po pichľavé tŕne sú ruže symbolom krásy a zdravia. Patria do rodu Rosa z čeľade Rosaceae. Jednou z menej známych častí ruže je šípka, okrúhly plod plný semien pokrytý lupeňmi ruže, plod ruže. Šípky sú zvyčajne červeno-oranžové, hoci existujú aj žlté a čierne odrody. Šípky sa vyvíjajú po odkvitnutí v jarných a letných mesiacoch, po opadaní okvetných lístkov, zvyčajne začiatkom alebo v polovici jesene. Bobule zberané po prvom mraze sezóny sú sladšie.
Šípky, ktoré sú bohaté na živiny a sú užitočné v boji proti chorobám, si získali vážnu pozornosť pre svoju úlohu pri ochrane zdravia a krásy.
Šípka vo výžive
ŠípkaŠípky obsahujú veľa malých jedlých semienok, ktoré sú výborným zdrojom mnohých živín. 2 polievkové lyžice (16 gramov) divokých šípok obsahujú:
- Kalórie: 26
- Sacharidy: 6 gramov
- Vláknina: 4 gramy
- Vitamín A: 4 % odporúčanej dennej dávky (NRV)
- Vitamín B5: 3 % NRV
- Vitamín C: 76 % NRV
- Vitamín E: 6 % NRV
Šípky získavajú svoju červeno-oranžovú farbu z karotenoidných pigmentov známych ako lykopén a beta-karotén. Ukázalo sa, že tieto pigmenty podporujú zdravie pokožky a očí.
Sú tiež bohaté na antioxidanty bojujúce proti chorobám, ako je vitamín C, katechíny, kvercetín a kyselina ellagová. Strava bohatá na tieto zlúčeniny môže pomôcť znížiť zápal a oxidačný stres v tele.
Okrem toho vitamín C hrá kľúčovú úlohu pri syntéze kolagénu a imunitnom zdraví.
Výživový obsah šípok však vo veľkej miere závisí od pôdy a podmienok pestovania, techník spracovania a konkrétnych druhov. Napríklad mnohé produkty zo šípok sa spracovávajú teplom a vodou, čo výrazne znižuje ich hladinu vitamínu C.
Šípky majú vysoký obsah antioxidantov, najmä vitamínu C, a tieto zlúčeniny môžu mať rôzne zdravotné výhody
Výhody šípok
Šípky sa už po stáročia používajú v tradičnom a ľudovom liečiteľstve vďaka svojim protizápalovým a bolestivým vlastnostiam.
Vlastnosti proti starnutiu
Šípkový olej je populárnou zložkou proti starnutiu v kozmetickom priemysle, hoci výskum podporujúci jeho výhody je obmedzený. Vyrába sa lisovaním za studena šípok a extrakciou jeho prírodných olejov.
Semená šípky majú vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín, ktoré podporujú zdravé kožné membrány a chránia pokožku pred zápalovými stavmi, ako sú ultrafialové (UV) lúče, cigaretový dym a znečistenie.
V 8-týždňovej štúdii viedlo užívanie 3 mg šípkového prášku denne k výraznému zníženiu vrások na koži a výraznému zvýšeniu vlhkosti a pružnosti pokožky. Výskumníci pripísali tieto výsledky silnému antioxidantu, vitamínu C a profilu mastných kyselín šípok, ktoré všetky chránia a dopĺňajú povrch pokožky.
Priame použitie vitamínu C na pokožku navyše výrazne zvyšuje syntézu kolagénu a regeneráciu buniek, takže produkty bohaté na prírodný vitamín C, ako je šípkový olej, môžu pôsobiť proti starnutiu.
Šípkový olej môže tiež podporovať hojenie rán. V nedávnej štúdii mali potkany liečené týmto olejom výrazne rýchlejšie hojenie rán ako kontrolná skupina. Stále je však potrebný ľudský výskum.
Môže znížiť bolesť pri artritíde
Šípka bola rozsiahlo skúmaná kvôli jej účinku na bolesť pri osteoartritíde.
Osteoartritída je jednou z najbežnejších foriem artritídy, ktorá postihuje 10 % mužov a 13 % žien vo veku nad 60 rokov. Ide o postupné opotrebovanie kĺbovej chrupavky, ktoré môže viesť k silnej bolesti a zápalu.
Nedávny prehľad 24 štúdií zistil, že šípkové doplnky môžu pomôcť zmierniť symptómy osteoartritídy bojom proti oxidačnému stresu a zápalu kĺbov. Okrem toho preskúmanie troch štúdií zistilo, že tí, ktorí užívali šípkový prášok, mali dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že hlásia zlepšenie bolesti pri osteoartritíde. Obmedzený počet štúdií je však varovným signálom. Nakoniec, nedávna recenzia zistila, že šípky znižujú bolesť a stuhnutosť u ľudí s osteoartritídou, ale nezlepšujú rozsah pohybu.
Aj keď sa zdá, že šípky znižujú bolesť pri osteoartróze, je potrebný ďalší výskum, aby sa vyvinulo vhodné dávkovanie.
Môže pomôcť pri odbúravaní tukov
Šípka bola skúmaná ako potenciálny pomocník pri chudnutí.
V 12-týždňovej štúdii s 32 ľuďmi užívanie 100 mg šípok každý deň výrazne znížilo brušný tuk v porovnaní s kontrolnou skupinou. Autori tento účinok pripisovali tilirozidu, ktorý ako silný antioxidant dokáže zvýšiť metabolizmus tukov.
Tento účinok bol preukázaný aj v mnohých štúdiách na hlodavcoch. Je však potrebný komplexnejší výskum.
Môže podporovať zdravie srdca
Konzumácia šípok môže zlepšiť zdravie srdca znížením cholesterolu a krvného tlaku.
Počas 6-týždňovej štúdie na 31 ľuďoch viedlo pitie šípkového nápoja obsahujúceho 40 gramov šípkového prášku denne k významnému zníženiu krvného tlaku, celkového cholesterolu a LDL (zlého) cholesterolu v porovnaní s kontrolnou skupinou. Nápoj obsahoval aj 31 gramov vlákniny. Vysoký príjem vlákniny môže nielen prispieť k zlepšeniu zdravia srdca, ale svoju úlohu môže zohrávať aj vysoká hladina antioxidantov v šípkach.
Je však potrebný ďalší výskum.
Šípka môže zabrániť starnutiu pokožky, znížiť bolesť pri osteoartróze, podporiť chudnutie a zdravie srdca, ale stále je potrebný ďalší výskum
Najčastejšie využitie šípok
Šípku možno použiť v potravinách a možno ju nájsť aj v komerčných produktoch.
Mnoho kultúr ho používa v polievkach, čajoch a dezertoch. Napríklad šípkový čaj je obľúbeným nápojom v Európe, nyponsoppa je klasická švédska šípková polievka a džemy z tohto ovocia sú obľúbené na Blízkom východe.
Okrem toho sa dá rozdrviť na jemný prášok a použiť ako doplnok stravy pre účinky proti starnutiu a zdravie kĺbov.
Šípkový olej sa široko používa v kozmetických výrobkoch proti starnutiu.
Šípky môžu byť použité ako zvýrazňovač chuti do jedla a môžu byť použité ako olej alebo mleté na prášok ako doplnok stravy
Má šípky vedľajšie účinky?
Šípka je všeobecne považovaná za bezpečnú, ale v súčasnosti nie je známe, či je bezpečná počas tehotenstva alebo dojčenia.
Aj keď je nedostatok výskumov o vedľajších účinkoch konzumácie veľkého množstva šípok, prílišná konzumácia vitamínu C môže spôsobiť nevoľnosť, žalúdočnú nevoľnosť, zápchu a pálenie záhy.
Napokon, nadmerný príjem šípok – kvôli vitamínu C – môže poškodiť tých, ktorí trpia opakujúcimi sa obličkovými kameňmi, kosáčikovitou anémiou a hemochromatózou – typom poruchy zvýšenej absorpcie železa.
Pred užívaním šípok sa vždy poraďte so zdravotníckym pracovníkom.
V prípade nadmernej konzumácie môžu byť najčastejšími vedľajšími účinkami šípok problémy so žalúdkom, nevoľnosť a pálenie záhy, pred užívaním šípkových doplnkov sa určite poraďte so zdravotníckym pracovníkom
Zhrnutie
Šípka sa tradične používa ako prírodný liek na mnohé choroby.
Môže pomôcť znížiť príznaky starnutia a znížiť krvný tlak, cholesterol a bolesť pri osteoartritíde.
Aj keď sú šípky pre väčšinu ľudí bezpečné, pred vyskúšaním doplnkov je najlepšie poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom.