Propolis
Výhody a použitie propolisu
Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov zverejnenými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.
Čo je to propolis?
Včelie bunkyVedeli ste, že včely neprodukujú len med? Včely tiež vyrábajú zlúčeninu nazývanú propolis z miazgy ihličnatých stromov alebo vždyzelených rastlín. Keď sa miazga spojí s ich vlastnými sekrétmi a včelím voskom, vytvoria lepkavú, zelenohnedú hmotu, ktorú používajú ako povlak na stavbu svojich úľov. Toto je propolis.
Pred niekoľkými tisíckami rokov staré civilizácie používali propolis pre jeho liečivé vlastnosti. Gréci ho používali na liečbu abscesov. Asýrčania ho aplikovali na rany a nádory, aby bojovali proti infekcii a podporovali proces hojenia. Egypťania ho používali na balzamovanie múmií.
Zloženie propolisu sa môže líšiť v závislosti od umiestnenia včiel a stromov a kvetov, ku ktorým majú prístup. Napríklad propolis z Európy nebude mať rovnaké chemické zloženie ako brazílsky propolis. To môže výskumníkom sťažiť vyvodenie všeobecných záverov o jeho prínosoch pre zdravie.
Liečivé zlúčeniny v propolise
Výskumníci identifikovali viac ako 300 zlúčenín v propolise. Väčšina týchto zlúčenín sú polyfenoly. Polyfenoly sú antioxidanty, ktoré bojujú proti chorobám a poškodeniam v tele.
Presnejšie, propolis obsahuje polyfenoly nazývané flavonoidy. Flavonoidy sú produkované rastlinami ako obranný mechanizmus. Často sa nachádzajú v potravinách, o ktorých sa predpokladá, že majú antioxidačné vlastnosti, vrátane ovocia, zeleného čaju, zeleniny a červeného vína.
Výsledky výskumu
Verí sa, že propolis má antibakteriálne, antivírusové, protiplesňové a protizápalové vlastnosti. Vedecký výskum propolisu je však obmedzený. Výskumníci presne nevedia prečo, ale zdá sa, že tento včelí produkt chráni pred určitými baktériami, vírusmi a plesňami.
Rany
Propolis má špeciálnu zlúčeninu, pinocembrín, flavonoid, ktorý má protiplesňový účinok. Tieto protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti pomáhajú propolisu hojiť rany. Podľa štúdie môže propolis pomôcť ľuďom s traumatickými popáleninami rýchlejšie sa hojiť tým, že urýchľuje rast nových, zdravých buniek.
Podľa inej štúdie je lokálny propolisový alkoholový extrakt účinnejší ako steroidný krém pri znižovaní mastocytov pri vredoch v ústach. Žírne bunky spôsobujú zápal a spomaľujú hojenie rán.
Opar a genitálny herpes
Masti obsahujúce 3 percentá propolisu, ako napríklad Herstat alebo Coldsore-FX, môžu urýchliť čas hojenia a znížiť príznaky oparov aj genitálneho herpesu.
Podľa štúdie, ak sa propolis aplikoval trikrát denne, herpes sa hojil rýchlejšie ako bez liečby. Vedci zistili, že propolisový krém nielenže znížil množstvo vírusu herpesu v ľudskom tele, ale tiež chránil telo pred vznikom herpesu v budúcnosti.
Rakovina
Propolis zohráva úlohu aj pri liečbe niektorých druhov rakoviny. Podľa jednej štúdie medzi protirakovinové účinky látky patrí
- zabraňuje množeniu rakovinových buniek
- znižuje pravdepodobnosť, že sa bunky stanú rakovinovými
- blokuje cesty, ktorými si rakovinové bunky navzájom posielajú signály
Štúdia tiež naznačila, že propolis by mohol byť doplnkovou – ale nie jedinou – terapiou pri liečbe rakoviny. Ďalšia štúdia zistila, že užívanie propolisu môže byť užitočnou doplnkovou terapiou pri liečbe rakoviny prsníka kvôli jeho protinádorovému účinku na bunky rakoviny prsníka.
Bezpečnostné obavy
Zatiaľ nie je dostatok dôkazov, ktoré by určili, či sú propolisové produkty bezpečné alebo nie, ale nepovažujú sa za vysoko rizikové. Ľudia zvyčajne prijímajú propolis, keď jedia med. Ak ste však alergický na med alebo včely, zareagujete aj na prípravky s obsahom propolisu. V prípade dlhodobého užívania môže propolis vyvolať aj nezávislú alergickú reakciu.
Včelári patria medzi tých, u ktorých je najväčšia pravdepodobnosť vzniku alergie na propolis, pretože sú intenzívne vystavení týmto zlúčeninám. Typickou alergickou reakciou je vyrážka podobná ekzému. Pred použitím propolisu sa poraďte so svojím lekárom, najmä ak máte alergie alebo astmu.