Mäta pieporná esenciálny olej

Mäta pieporná

Použitie a výhody mätového oleja

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Mätový olej môže pomôcť zmierniť príznaky syndrómu dráždivého čreva a iných stavov postihujúcich tráviaci systém. Jeho rôzne formy môžu pomôcť zmierniť bolesť a priaznivo pôsobiť na pokožku.

Výskum ukázal, že má zdravotné výhody, je však dôležité, aby ste sa pred použitím esenciálneho oleja porozprávali so zdravotníckym pracovníkom a nezabudnite skontrolovať kvalitu každej značky. Pred vyskúšaním nového esenciálneho oleja si vždy urobte náplasťový test.

Mäta pieporná je aromatická bylina patriaca do čeľade mätových. Ide o hybridnú mätu, ktorá je krížencom medzi mätou klasnatou a mätou vodnou. V prírode sa vyskytuje v Severnej Amerike a Európe.

Esenciálny olej mäty piepornej možno extrahovať z listov mäty piepornej a používa sa na mnohé účely. Jeho ostrá vôňa je chladivá a osviežujúca a chuť je podobná.

Hlavnými chemickými zložkami mätového oleja sú mentol a mentón. Obsahuje však oveľa viac.

Mätový olej pochádza z vedeckého názvu rastliny Mentha x piperita

Použitie mätového oleja

Mäta pieporná Mäta pieporná

Mätový olej má mnoho využití, ako napríklad:

  • na rôzne ochorenia vrátane syndrómu dráždivého čreva (IBS), nevoľnosti a iných tráviacich problémov, ako aj prechladnutia a bolesti hlavy
  • ako lokálna aplikácia na zmiernenie svrbenia, bolesti svalov a hlavy
  • ako dochucovadlo v potravinách a iných výrobkoch, ako sú ústne vody
  • svieža, príjemná vôňa pridávaná do mydiel a kozmetických výrobkov

Spôsoby použitia mätového oleja

Ľudia môžu používať mätový olej mnohými spôsobmi: lokálne (na kožu), ako esenciálny olej difúziou, perorálne ako tabletu alebo kapsulu, intranazálne (kvapkaním do nosa).

Je dôležité dávať pozor, aby ste nekonzumovali mätový esenciálny olej. Pred konzumáciou mätového oleja v akejkoľvek forme alebo pred lokálnou aplikáciou sa vždy poraďte so svojím lekárom.

Výhody mätového oleja

Záznamy o liečebnom využití mäty siahajú až do čias starovekého Egypta, Grécka a Ríma. Čo teda hovorí moderný výskum o výhodách mätového oleja?

Zatiaľ čo niektoré potenciálne prínosy mätového oleja sú založené na osobných skúsenostiach, výskum jeho zdravotných prínosov stále prebieha. Nižšie uvádzame niektoré z týchto výskumov.

Pre IBS

Niektoré z najrozsiahlejších výskumov o výhodách mätového oleja sa zamerali na IBS. IBS je chronický (dlhodobý) gastrointestinálny (GI) stav, ktorý môže zahŕňať: bolesť brucha, hnačku, zápchu.

Revízia 12 štúdií z roku 2019 sa zamerala na účinnosť kapsúl s mätovým olejom pri liečbe IBS v porovnaní s placebom. Vedci zistili, že liečba mätovým olejom znižuje bolesť brucha a ďalšie príznaky IBS.

Ako mätový olej špecificky pomáha zmierniť príznaky IBS a iných GI stavov, je do značnej miery neznáme. Niektoré možné účinky: uvoľňuje hladké svalstvo tráviaceho traktu, pôsobí protizápalovo, pôsobí na typy baktérií, ktoré prirodzene žijú v tráve, znižuje pocit bolesti v tráve.

Mätový olej môže znížiť alebo zmierniť príznaky IBS

Pre iné stavy GI

Mätový olej a jedna z jeho hlavných chemických zložiek, mentol, sa používajú v kombinácii s rascou na zmiernenie príznakov funkčnej dyspepsie. Tento stav je charakterizovaný nadúvaním, poruchami trávenia a bolesťou okolo žalúdka.

Revízia z roku 2019 zhrnula výsledky niekoľkých štúdií so semenami mäty piepornej, mentolu a rasce. Celkovo sa táto kombinovaná liečba javí ako sľubná pri zmierňovaní symptómov spojených s funkčnou dyspepsiou.

Ďalší prehľad štúdií rastlinných liekov na gastrointestinálne ťažkosti u detí a dospievajúcich zistil, že mätový olej bol účinný pri znižovaní trvania, frekvencie a závažnosti bolesti brucha v porovnaní s placebom.

Mätový olej však nebol účinný pri liečbe koliky v porovnaní so simetikónovými kvapkami.

Mätový olej môže pomôcť znížiť bolesti brucha spôsobené tráviacimi problémami

V prípade nevoľnosti

Nevoľnosť môže mať mnoho príčin a často sa vyskytuje po operácii. Malá štúdia z roku 2016 skúmala účinky inhalovaného mätového oleja na nevoľnosť po operácii. Vedci zistili, že pacienti po vdýchnutí mätového oleja hodnotili svoju nevoľnosť ako nižšiu. Prehľad štúdií z roku 2018 sa však zaoberal aj účinkami aromaterapie na pooperačnú nevoľnosť. Štyri z preskúmaných štúdií porovnávali mätový olej s placebom. Vedci zistili, že vdychovanie mätového oleja malo malý alebo žiadny vplyv na závažnosť pooperačnej nevoľnosti.

Príznaky ako nevoľnosť a vracanie sa často vyskytujú v skorých štádiách tehotenstva. Štúdia z roku 2018 s 56 tehotnými pacientkami sa zamerala na to, ako aromaterapia s mätovým olejom ovplyvňuje nevoľnosť a zvracanie. Medzi mätovým olejom a placebom sa nezistil žiadny významný rozdiel.

Výskumníci tiež skúmali, či mätový olej môže ovplyvniť príznaky nevoľnosti u pacientov s rakovinou, ktorí podstupujú chemoterapiu. V štúdii z roku 2021, na ktorej sa zúčastnilo 80 pacientov, skúmali účinok umiestnenia kvapky mätového oleja medzi hornú peru a nos trikrát denne počas 5 dní po chemoterapii. Výskumníci zistili, že znižuje závažnosť a frekvenciu nevoľnosti a zvracania.

Výsledky menších štúdií sú zmiešané, pokiaľ ide o účinnosť aromaterapie s mätovým olejom na zmiernenie nevoľnosti, v niektorých prípadoch to môže byť prospešné, zatiaľ čo v iných je to nepresvedčivé

V prípade bolesti

Ozimný olej a mentol sa používajú na liečbu tenzných bolestí hlavy, migrénových bolestí hlavy a bolesti z iných príčin.

V štúdii z roku 2019 porovnávajúcej účinky mätového oleja a kvapiek lidokaínu na záchvaty migrény výskumníci zistili, že intenzita bolesti hlavy sa znížila u 40 % pacientov, ktorí dostali niektorú z kvapiek. Kvapky mätového oleja aplikované šikmo do nosa znižovali frekvenciu a intenzitu bolestí hlavy podobným spôsobom ako lidokaín.

Ďalšia štúdia sa zamerala na účinky tabliet s mätovým olejom u ľudí s ťažkosťami s prehĺtaním a bolesťou na hrudníku, ktorá nemá srdcovú povahu. Viac ako polovica účastníkov uviedla zlepšenie symptómov.

Rôzne formy mätového oleja alebo mentolu môžu pomôcť zmierniť bolesť spôsobenú bolesťami hlavy a záchvatmi migrény pri použití v nose a mätový olej vo forme tabliet môže zmierniť nepohodlie u ľudí s problémami s prehĺtaním

Na pokožku a vlasy

Mätový olej sa často používa v kozmetických výrobkoch. Existuje však obmedzený výskum o potenciálnych výhodách mäty piepornej na pokožku a vlasy.

Malá štúdia z roku 2016 sa zamerala na topickú aplikáciu mätového oleja a jeho účinky na chronické svrbenie. Vedci zistili, že 1-percentný roztok mätového oleja viedol k zlepšeniu trvania a závažnosti svrbenia.

Štúdia z roku 2014 na myšiach porovnávala mätový olej s minoxidilom a kontrolnými zlúčeninami. Výskumníci zistili, že 3-percentný roztok mätového oleja viedol k rastu hustých, dlhých vlasov u myší po 4 týždňoch liečby, podobne ako výsledky získané s použitím minoxidilu.

V štúdii z roku 2016, ktorá skúmala účinky lokálne aplikovaného mentolu. Vedci zistili, že lokálne aplikovaný mentol zvyšuje prekrvenie pokožky. To môže tiež pomôcť pri raste vlasov, pretože zvýšený prietok krvi môže stimulovať pokožku hlavy.

Mätový olej môže pomôcť upokojiť svrbivú pokožku, je potrebný ďalší výskum schopnosti mätového oleja stimulovať rast vlasov u ľudí

Proti baktériám a kvasinkám

Mätový olej má tiež mierne antimikrobiálne vlastnosti. Boli vykonané rôzne štúdie na určenie jeho účinnosti proti rôznym baktériám a hubám. Výsledky boli zmiešané.

Štúdia z roku 2019 zdôraznila antibakteriálny účinok mätového oleja na rôzne kmene baktérií vrátane: Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii. Tento výskum ukázal potenciál mätového oleja ako budúcej terapeutickej modality pre určité infekcie, hoci je potrebný ďalší výskum. Hoci je tento výsledok sľubný, antimikrobiálny účinok mätového oleja môže závisieť od druhu baktérií.

Iná štúdia zistila, že hoci mätový olej preukázal potenciálnu antimikrobiálnu aktivitu, bol menej účinný ako iné esenciálne oleje proti 20 rôznym kmeňom Streptococcus suis.

Štúdia z roku 2017 skúmala aktivitu niekoľkých esenciálnych olejov proti rôznym kmeňom kvasiniek Candida v skúmavke. Hoci mätový olej mal určitú protiplesňovú aktivitu, bol z testovaných olejov najmenej aktívny.

Mätový olej môže pôsobiť proti niektorým baktériám, ale výskum je zmiešaný a ukazuje mierne antifungálne vlastnosti proti niektorým kmeňom Candida

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Odporúča sa používať esenciálne oleje iba podľa pokynov výrobcov.

Esenciálne oleje nie sú určené na perorálne podávanie. Niektoré možné vedľajšie účinky užívania extraktu z mäty piepornej sú: pálenie záhy, nevoľnosť, vracanie. Pri pridávaní mätového oleja do jedla zvoľte výťažok z mäty piepornej.

Aromaterapia alebo lokálna aplikácia zriedeného mätového esenciálneho oleja môže poskytnúť významné výhody s malým rizikom. Ale pozor, aromaterapia mäty piepornej môže byť pre domáce zvieratá toxická. Pred použitím aromaterapie vždy zvážte bezpečnosť detí, domácich zvierat a tehotných ľudí.

Pri konzumácii vo veľmi veľkých dávkach môže byť mätový olej toxický. Obsahuje známu toxickú zlúčeninu, pulegón. Kozmetické prípravky z mätového oleja nesmú obsahovať viac ako 1 percento pulegónu, hoci v niektorých prípadoch môžu obsahovať viac.

Je tiež dôležité poznamenať, že mätový esenciálny olej je veľmi koncentrovaný a mal by byť pred lokálnym použitím vždy riadne zriedený. Na zriedenie v 10 gramoch nosného oleja sú potrebné iba 1-2 kvapky esenciálneho oleja.

V niektorých prípadoch môže mätový olej aplikovaný na pokožku spôsobiť podráždenie alebo vyrážku. Ak máte obavy z kožnej reakcie na mätový olej, najskôr ho otestujte na malom kúsku kože.

Možné liekové interakcie s mätovým olejom

Je dôležité, aby ste sa pred užitím akéhokoľvek výživového doplnku poradili so svojím lekárom alebo lekárnikom, najmä ak v súčasnosti užívate lieky na predpis alebo voľnopredajné lieky.

Mätový olej môže ovplyvniť, ako rýchlo telo rozkladá cyklosporín, liek, ktorý sa zvyčajne podáva počas procesu transplantácie orgánu, aby sa zabránilo odmietnutiu nového orgánu. Mätový olej môže spôsobiť, že cyklosporín zostane v krvnom obehu dlhšie, ako by mal.

Lieky ovplyvnené pečeňovými enzýmami môžu byť ovplyvnené aj mätovým olejom. Tieto lieky sú: cyklosporín, simvastatín, lovastatín, ketokonazol.

Buďte opatrní a pred užitím mätového oleja sa poraďte so svojím lekárom, najmä ak užívate lieky na zníženie žalúdočnej kyseliny, ako sú: antacidá, H2 blokátory, famotidín, inhibítory protónovej pumpy, omeprazol.

Kto by nemal používať mätový olej?

Ľudia, ktorí by sa mali vyhnúť používaniu mätového oleja, zahŕňajú:

  • Ľudia s nedostatkom G6PD. Ľudia so špecifickým nedostatkom enzýmu nazývaným nedostatok G6PD by sa mali vyhýbať používaniu extraktu z mäty piepornej alebo oleja v aromaterapii.
  • Ľudia, ktorí užívajú určité lieky. Aromaterapia mätovým olejom môže inhibovať enzým nazývaný CYP3A4, ktorý je zodpovedný za rozklad mnohých typov liekov. Ak užívate akékoľvek lieky na predpis, pred použitím mätového oleja sa poraďte so svojím lekárom.
  • Deti a dojčatá. Nepoužívajte mätový olej na tvár alebo hrudník dojčiat a malých detí. Vdychovanie mentolu v mätovom oleji môže spôsobiť vedľajšie účinky.

Aromaterapia mäty piepornej môže byť toxická aj pre domáce zvieratá, ako sú psy a mačky.

Súhrn

Mätový olej pochádza z rastliny mäty piepornej. Používa sa na mnoho vecí, napríklad na zmiernenie nasledujúcich problémov: žalúdočné a črevné ťažkosti, nevoľnosť, bolesť.

Hoci niektoré z navrhovaných výhod mätového oleja sú založené na neoficiálnych dôkazoch, výskum naznačuje, že mätový olej môže byť prospešný pri IBS a iných tráviacich ťažkostiach, ako aj pri úľave od bolesti.

Mätový olej je vo všeobecnosti bezpečný, ale vo veľmi vysokých dávkach môže byť toxický. Pred použitím tiež vždy rozrieďte mätový esenciálny olej.

Pred použitím mätového oleja sa poraďte so svojím lekárom.




Chcem mätový esenciálny olej!

Nenašiel som taký produkt
Zadajte názov hľadaného tovaru!
Typ vyhľadávania
a
alebo
Vyhľadávanie
Všetky kategórie
Kde hľadať
Meno
EAN kód
Krátky popis produktu
Bližšie špecifikácie tovaru
Dalšie vlastnosti
Parametre produktu
Minimálna cena tovaru
Maximálna cena tovaru