Maca prášok
Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.
Maca prášok
Čistá energia
O peruánskom ženšene sa hovorí aj ako o jednej z najnovších superpotravín, no nie nadarmo: koreň maca poznali a používali aj Inkovia žijúci v Andách ako povzbudzujúcu bylinu, ktorú používali na udržanie svojho zdravia v prirodzeným spôsobom.
Maca je rastlina, ktorá prežije, žije len vo výškach nad 4200 metrov, v drsných poveternostných podmienkach, kde by iné rastliny uhynuli. Jeho energizujúce liečivé účinky sú pravdepodobne spôsobené touto húževnatosťou a vysokou toleranciou. Podľa výskumov je maca bohatá na aminokyseliny, minerály, vitamíny, stopové prvky a fytonutrienty. Poklad Inkov má mimoriadny vplyv na hormonálnu rovnováhu, preto sa odporúča ako doplnok stravy pri všetkých ťažkostiach, ktoré možno pripísať hormonálnym poruchám.
Maca prášok: viac ako afrodiziakum
Na zozname jeho priaznivých účinkov je zvýšenie sexuálnej túžby a zlepšenie plodnosti, rovnako ako zvýšenie fyzickej kondície či zmiernenie príznakov menopauzy. Hoci bola v domorodej peruánskej kultúre považovaná za dobre známe afrodiziakum, ktoré účinne zvyšuje mužské a ženské libido, maca prášok dokáže oveľa viac!
- Maca prášok je účinný energizujúci prostriedok, navyše na rozdiel od kofeínu zvyšuje našu energetickú hladinu bez narušenia činnosti srdca alebo nadobličiek.
- Reguluje hormonálnu rovnováhu, reguluje funkciu štítnej žľazy.
- Môže znížiť depresiu a úzkosť: jeho živina nazývaná makamid stimuluje našu pozitívnu emocionálnu náladu, čím znižuje depresiu.
- Môže pomôcť počas menopauzy – pravidelným používaním sa počet a intenzita návalov tepla výrazne zníži.
- Rovnako ako krillový olej môže zlepšiť duševné schopnosti – môže mať priaznivý vplyv na naše schopnosti učiť sa a pamäť.
- Môže zlepšiť krvný obeh a znížiť problémy s krvným obehom.
- Skrášľuje pokožku, posilňuje zuby, stimuluje rast vlasov.
Čo dokáže želatínovaný maca prášok?
Surový maca prášok nie je tepelne spracovaný, takže tento obal zachováva všetky enzýmy a živiny pôvodne nachádzajúce sa v rastline. V želatínovanom prípravku maca sa šetrným tepelným spracovaním odstráni obsah škrobu z koreňového prášku, výsledkom čoho je ľahšie stráviteľný, koncentrovaný, rýchlejšie sa vstrebávajúci produkt. Táto verzia môže byť výhodnejšia pre ľudí s citlivým žalúdkom a ľudí s prísnou diétou.
9 priaznivých účinkov koreňa maca
Koreň macaNasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.
Maca si v poslednom čase získala výbušnú popularitu.
Maca je rastlina pôvodom z Peru, ktorá je najčastejšie dostupná vo forme prášku alebo kapsúl.
Maca koreň sa tradične používa na zvýšenie plodnosti a sexuálnej túžby. Je známy pre svoje energizujúce účinky a účinky zvyšujúce výdrž.
Čo je maca?
Rastlina maca – vedecky známa ako lepidium meyenii – sa nazýva aj peruánsky ženšen. Pochádza z peruánskych Ánd, v extrémnych podmienkach, veľmi vysoko, v nadmorskej výške 4 000 metrov nad morom.
Maca je krížovitá rastlina, príbuzná kapuste, kelu, brokolici a karfiolu. V Peru sa už dlho používa na kulinárske a liečebné účely.
Hlavnou jedlou časťou rastliny je koreň. Dodáva sa v niekoľkých farbách, od bielej po čiernu. Koreň Maca sa zvyčajne suší, melie a konzumuje vo forme prášku, zmiešaný s jedlom a nápojmi, ale je dostupný aj v kapsulách.
Stojí za zmienku, že výskum macy je stále v plienkach.
Maca je liečivá rastlina, ktorá žije predovšetkým v peruánskych horách vo vysokých nadmorských výškach a v extrémnych podmienkach.
1. Bohaté na živiny
Prášok z koreňa Maca je veľmi výživný, vynikajúci zdroj mnohých dôležitých vitamínov a minerálov.
Koreň Maca je dobrým zdrojom uhľohydrátov s nízkym obsahom tuku a vysokým obsahom vlákniny. Obsahuje niektoré základné vitamíny a minerály, ako je vitamín C, meď, železo.Obsahuje tiež rôzne rastlinné zlúčeniny vrátane glukozinolátov a polyfenolov.
Prášok z koreňa Maca je bohatý na sacharidy, vitamíny a minerály vrátane vitamínu C, medi a železa, ako aj na mnohé bioaktívne rastlinné zlúčeniny
2. Zvyšuje libido u mužov a žien
Pokles sexuálnej túžby je bežným problémom dospelých. V dôsledku toho je o prírodné posilňovače libida veľký záujem. Maca je účinným posilňovačom sexuálnej túžby a toto tvrdenie podporujú aj výskumy.
Revízia štyroch randomizovaných klinických štúdií s celkovým počtom 131 účastníkov z roku 2010 našla dôkazy, že maca zlepšuje sexuálnu túžbu po najmenej šiestich týždňoch konzumácie.
Maca zvyšuje sexuálnu túžbu u mužov aj žien
3. Môže zvýšiť mužskú plodnosť
Kvalita a množstvo spermií je veľmi dôležité pre mužskú plodnosť. Existujú určité dôkazy, že koreň maca zvyšuje mužskú plodnosť.
Nové zhrnutie zhodnotilo výsledky piatich menších štúdií. Zistil, že maca zlepšuje kvalitu spermií u neplodných aj zdravých mužov.
Jednej štúdie sa zúčastnilo deväť zdravých mužov. Po konzumácii macy počas štyroch mesiacov výskumníci pozorovali zvýšenie počtu a pohyblivosti spermií.
Maca môže zvýšiť produkciu spermií a zlepšiť ich kvalitu, a tým zlepšiť mužskú plodnosť.
4. Môže pomôcť zmierniť príznaky menopauzy
Menopauza je obdobie v živote ženy, kedy sa menštruácia natrvalo zastaví. Prirodzený úbytok estrogénu v tomto období môže spôsobiť množstvo nepríjemných symptómov. Patria sem návaly horúčavy, vaginálna suchosť, zmeny nálady, problémy so spánkom a podráždenosť.
Preskúmanie štyroch štúdií u žien v menopauze zistilo, že maca pomáha zmierniť symptómy menopauzy vrátane návalov tepla a porúch spánku.
Štúdie na zvieratách navyše naznačujú, že maca môže prispievať k zdraviu kostí. Ženy majú vyššie riziko osteoporózy po menopauze.
Maca môže zmierniť symptómy menopauzy vrátane návalov horúčavy a problémov so spánkom v noci.
5. Maca dokáže zlepšiť náladu
Početné štúdie ukázali, že maca môže mať účinok na zlepšenie nálady. To môže viesť k zníženiu symptómov úzkosti a depresie, najmä u žien v menopauze.
Maca obsahuje rastlinné zlúčeniny nazývané flavonoidy, o ktorých sa predpokladá, že sú aspoň čiastočne zodpovedné za tieto psychologické účinky.
Maca môže zlepšiť duševnú pohodu a náladu znížením depresie a úzkosti, najmä u žien v menopauze.
6. Dokáže zvýšiť športový výkon a dodať energiu
Prášok z koreňa Maca je obľúbeným doplnkom stravy medzi kulturistami a športovcami. Tvrdí sa, že pomáha zvyšovať svalovú hmotu, zvyšuje silu a energiu a zlepšuje výkon pri cvičení. Niektoré štúdie na zvieratách tiež ukázali, že zlepšuje vytrvalosť.Štúdia ôsmich cyklistov navyše ukázala, že po 14 dňoch suplementácie extraktom z macy sa skrátil čas potrebný na dokončenie 40 km cyklu.
V súčasnosti neexistujú žiadne vedecké dôkazy na podporu akýchkoľvek tvrdení o svalovej hmote alebo kondícii.
Suplementácia Maca môže pri používaní zlepšiť výkon cvičenia, najmä vytrvalosť. Vplyv tohto na svalovú hmotu a silu však ešte nebol preskúmaný.
7. Možný ochranný účinok macy pred slnkom na pokožku
Slnečné ultrafialové (UV) lúče môžu spáliť a poškodiť nechránenú pokožku. Postupom času môže UV žiarenie spôsobiť vrásky a zvýšiť riziko rakoviny kože.
Existujú určité dôkazy, že aplikácia koncentrovaného extraktu z maca na vašu pokožku môže pomôcť s UV ochranou.
Štúdia zistila, že extrakt z maca aplikovaný na kožu 5 potkanov počas 3 týždňov zabránil poškodeniu kože UV žiarením.
Ochranný účinok sa pripisuje polyfenolovým antioxidantom a glukozinolátom nachádzajúcich sa v mace.
Pamätajte, že extrakt z maca nemôže nahradiť tradičný opaľovací krém. Tiež chráni pokožku len pri aplikácii na pokožku, nie pri jej konzumácii.
Výťažok z maca môže pri aplikácii na pokožku pomôcť chrániť ju pred slnečným UV žiarením.
8. Môže pomôcť učeniu a pamäti
Maca môže zlepšiť funkciu mozgu. Túto nehnuteľnosť tradične používajú peruánski domorodci na zlepšenie školských výsledkov detí.
Pri pokusoch na zvieratách maca zlepšila učenie a pamäť u hlodavcov s narušenou pamäťou. V tomto ohľade sa čierna maca javí ako účinnejšia ako iné odrody.
Niektoré dôkazy naznačujú, že maca, najmä čierna odroda, môže zlepšiť učenie a pamäť.
9. Môže znížiť zväčšenie prostaty
Zväčšenie prostaty, tiež známe ako benígna hyperplázia prostaty (BPH), je bežné u starnúcich mužov. Zväčšená prostata môže spôsobovať rôzne problémy s prúdom moču, pretože obklopuje močovú rúru.
Je zaujímavé, že niektoré štúdie na hlodavcoch naznačujú, že červená maca zmenšuje veľkosť prostaty.
Účinok červenej macy na prostatu je podľa odporúčaní účinný spolu s veľkým množstvom glukozinolátov. Tieto látky môžu znížiť riziko rakoviny prostaty.
Zväčšenie prostaty je bežné u starších mužov a môže spôsobiť problémy s močením. Na základe pokusov na zvieratách dokáže červená maca zmenšiť veľkosť prostaty.
Ako používať maca?
Macu je ľahké zaradiť do svojho jedálnička. Môže sa užívať ako doplnok alebo primiešať do jedla a nápojov.
Optimálna dávka na medicínske použitie ešte nebola stanovená. Denná dávka prášku z koreňa maca použitá v testoch je zvyčajne 1,5 – 5 gramov denne.
Dostupné vo forme prášku alebo v 500 mg kapsulách.
Zatiaľ čo žltá maca je najdostupnejším typom, tmavšie druhy, ako je červená a čierna, môžu mať odlišné biologické vlastnosti.
Mass root prášok možno ľahko začleniť do stravy a je široko dostupný.
Bezpečnosť a vedľajšie účinky
Maca sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný.
Peruánski domorodci sa však domnievajú, že konzumácia čerstvého koreňa maca môže byť zdraviu škodlivá, preto odporúčajú, aby bol najskôr uvarený.
Aj v prípade problémov so štítnou žľazou by ste mali byť opatrní pri používaní macy. Je to preto, že obsahuje strumy, látky, ktoré môžu narušiť normálne fungovanie štítnej žľazy.
Napokon, ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia, by sa mali pred užívaním maca poradiť so svojím lekárom.
Maca sa považuje za bezpečnú pre väčšinu ľudí, aj keď ľudia s problémami so štítnou žľazou by ju mali používať opatrne.
Zhrnutie
Používanie doplnkov maca môže mať mnoho zdravotných výhod, avšak väčšina štúdií nie je komplexná a mnohé z nich boli vykonané len na zvieratách. Hoci je maca perspektívna, treba ju ešte podrobnejšie preštudovať.