Levanduľový esenciálny olej

Levanduľa

Veľa priaznivých účinkov levandule na náladu, spánok, vlasy a pokožku

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Ľudia zvyčajne poznajú levanduľu pre dve vlastnosti: jej vôňu a farbu. Levanduľový kvet a olej z neho získaný majú však dlhú históriu v histórii liečivých rastlín.

Slovo levanduľa pochádza z latinského slova „lavare“, čo doslova znamená „umývať sa“. Najstaršie používanie levandule sa datuje do starovekého Egypta. Tam bol levanduľový olej použitý v procese mumifikácie.

Neskôr sa levanduľa stala známou ako prísada do kúpeľa v mnohých regiónoch vrátane starovekej Perzie, Grécka a Ríma. Tieto kultúry verili, že levanduľa pomáha čistiť telo a myseľ.

Zdravotné prínosy levandule

Levanduľa Levanduľa

Levanduľa sa používa od staroveku na zmiernenie symptómov a podporu rôznych stavov. Moderná veda potvrdila mnohé z jeho zdravotných výhod, zatiaľ čo iné sa stále skúmajú.

Levanduľa môže pomôcť pri niektorých z nasledujúcich stavov: nespavosť, úzkosť, vypadávanie vlasov, bolesti hlavy, vedľajšie účinky chemoterapie, akné, popáleniny, ekzémy a suchá pokožka, hojenie rán, problémy s náladou

Insomnia

Kedysi sa levanduľa odporúčala ľuďom trpiacim nespavosťou alebo inými poruchami spánku. Ľudia si plnili vankúše levanduľovými kvetmi, aby lepšie zaspávali a odpočívali.

Dnešné výskumy naznačujú, že vdychovanie vône levandule môže zlepšiť kvalitu vášho spánku. V roku 2014 systematický prehľad 15 štúdií zistil, že inhalácia esenciálnych olejov, vrátane levandule, mala pozitívny vplyv na ľudí s miernymi poruchami spánku. Niekoľko menších štúdií dospelo k podobnému záveru.

Štúdia z roku 2015 zistila, že tí, ktorí používali levanduľovú aromaterapiu, sa po prebudení cítili sviežejšie. Ďalšia štúdia z roku 2010 na ľuďoch s úzkostnými poruchami zistila, že užívanie levanduľového oleja ústami im pomohlo spať dlhšie.

Úzkosť

Levanduľa môže tiež poskytnúť podporu úzkostným ľuďom.

Podľa veľkej metaanalýzy z roku 2019 ľudia s úzkostnými poruchami, ktorí užili 160-miligramové kapsuly levanduľového oleja, zaznamenali výrazné zníženie úzkosti.

Iné štúdie priniesli podobné výsledky.

Jednej štúdie z roku 2015 sa zúčastnilo 60 ľudí na koronárnej jednotke intenzívnej starostlivosti. Vedci zistili, že ľudia liečení levanduľovým esenciálnym olejom mali nižšiu úroveň úzkosti a lepšie spali.

Ďalšia štúdia z roku 2010 porovnávala levanduľové kapsuly s liekom proti úzkosti lorazepam a dospela k záveru, že účinky levandule sú podobné účinkom lieku na predpis.

Vypadávanie vlasov

Likálna aplikácia levanduľového oleja môže pomôcť pri liečbe alopecia aerata, ktorá spôsobuje vypadávanie vlasov v škvrnách.

Podľa staršej štúdie z roku 1998, na ktorej sa zúčastnilo 86 ľudí s alopéciou areata, 44 percent zaznamenalo zlepšený rast vlasov po tom, čo si do pokožky hlavy denne počas siedmich mesiacov vmasírovali esenciálne oleje z tymiánu, rozmarínu, levandule a cédrového dreva zmiešané s nosným olejom.

Aj keď je táto štúdia sľubná, je ťažké povedať, či rast vlasov možno pripísať práve levanduli.

Štúdia na zvieratách z roku 2021 tiež zistila, že levanduľový olej úspešne stimuloval rast vlasov v priebehu 28 dní.

Bolesť hlavy a migréna

Upokojujúci účinok levandule môže stačiť na zmiernenie bolesti hlavy alebo migrény.

V štúdii z roku 2016 dosiahli pacienti s migrénou, ktorí dostávali 3 mesiace levanduľovej terapie, nižšie skóre na stupnici hodnotenia bolesti hlavy ako kontrolná skupina.

V ďalšej štúdii z roku 2012 47 účastníkov s migrénami inhalovalo levanduľový esenciálny olej po dobu 15 minút. Závažnosť a frekvencia bolesti hlavy sa znížila.

Vedľajšie účinky chemoterapie

Zistilo sa, že levanduľová aromaterapia pomáha znižovať úzkosť spojenú s postupmi liečby rakoviny.

Depresia

Účinok levandule na depresiu nie je tak dobre zdokumentovaný ako jej účinok na úzkosť, ale výskum je sľubný.

Malá štúdia z roku 2016 na ženách po pôrode zistila, že levanduľová aromaterapia zabraňuje popôrodnému stresu, úzkosti a depresii.

Ďalšia malá štúdia z roku 2015 sa zamerala na ľudí s ochorením obličiek. Vedci zistili, že tí, ktorí vdychovali vôňu levandule počas 1 hodiny počas hemodialýzy, mali nižšie skóre depresie a stresu ako tí, ktorí tak neurobili.

Starší dospelí, ktorí pili levanduľový čaj dvakrát denne počas 2 týždňov v malej štúdii z roku 2020, zaznamenali nižšie úrovne úzkosti a depresie.

Pupienok

V porovnaní s agresívnejšími spôsobmi liečby môže byť levanduľový olej šetrným spôsobom liečby akné, pretože dokáže zabíjať baktérie.

V štúdii z roku 2013 kombinácia levanduľového oleja a extraktu z aloe účinne inhibovala rast baktérií spôsobujúcich akné.

Popáleniny

Levanduľa sa už dlho používa ako tradičný liek na popáleniny a niektoré staršie výskumy naznačujú, že vedecké údaje podporujú toto použitie. Podľa štúdie z roku 2009 môže jeho antimikrobiálny účinok tiež pomôcť predchádzať infekciám po popálení.

Pokožka

Levanduľa obsahuje dve protizápalové zlúčeniny, linalool a linalylacetát. Podľa štúdie z roku 2020 môžu zmierniť kožné problémy, ako sú: ekzém, dermatitída, psoriáza, svrbenie, vyrážky

Hojenie rán

Upokojujúca sila levandule sa môže rozšíriť aj na hojenie poškodenej pokožky.

Revízia 20 štúdií zistila, že levanduľový olej zvyšuje rýchlosť hojenia rán, podporuje rast kolagénu a zlepšuje proces obmeny kožného tkaniva.

Pri aplikácii levanduľového esenciálneho oleja priamo na pokožku vždy urobte náplasťový test a použite nosný olej.

Veľa použitia levandule

Levanduľa je viacúčelová rastlina. Ľudia používajú levanduľu mnohými spôsobmi na podporu dobrého zdravia a pohody, vrátane sušených kvetov, esenciálnych olejov, topických olejov, kapsúl, krémov, pleťových vôd a mastí, kozmetických výrobkov

Kvet levandule

Levanduľa je prirodzene rastlina s jasne fialovými kvetmi. Vo svojej pôvodnej podobe má upokojujúcu vôňu. Púčiky môžete pridať do jedla, použiť ich do potpourri alebo ich lúhovať v čaji. Môžete ich tiež vysušiť a do zásuviek umiestniť malé vrecúška, aby ste osviežili posteľnú bielizeň.

Esenciálny olej

Levanduľa sa často používa v aromaterapii. Výhody jeho upokojujúcej vône si môžete vychutnať jednoduchým priložením fľaštičky levanduľového oleja k nosu a vdychovaním.

Pre trvalejší zážitok dajte pár kvapiek oleja do difuzéra, ktorý rozšíri vôňu po celej miestnosti.

Nekonzumujte esenciálne oleje. Pred aplikáciou na pokožku ich vždy rozrieďte v nosnom oleji.

Levanduľové spreje, ako sú vankúšové spreje pred spaním, sú ďalším účinným spôsobom využitia levandule v aromaterapii.

Aktuálny olej

Levanduľový olej sa vyrába namáčaním levanduľových púčikov v nosnom oleji, ako je olivový alebo kokosový olej, zvyčajne aspoň na 1 týždeň. V konečnom produkte by levanduľový olej mal tvoriť len 0,5 – 2 percentá z celkového množstva oleja, to znamená, že v jednom grame nosného oleja by malo byť 10 – 40 kvapiek esenciálneho oleja.

Tento olej môžete aplikovať aj lokálne, ale je dôležité, aby ste sa pred použitím levanduľového oleja priamo na pokožku porozprávali so svojím lekárom. Ak to nenariadi zdravotnícky pracovník, nepoužívajte levanduľový olej na pokožku alebo na: podráždenú pokožku, rany, vyrážky, pokožku s príznakmi ako psoriáza alebo ekzém.

Ak si chcete vybrať kvalitný levanduľový olej, hľadajte produkt, ktorý je v tmavej fľaštičke, tesne uzavretej, bez prísad a syntetických vôní. A určite ju ovoňajte! Kvalitný olej by mal mať výraznú vôňu.

Aj keď výskum ukázal, že existujú zdravotné prínosy, je dôležité, aby ste sa pred použitím esenciálnych olejov porozprávali so zdravotníckym pracovníkom a nezabudnite skontrolovať kvalitu produktov tejto značky. Pred vyskúšaním nového esenciálneho oleja vždy urobte náplasťový test. Esenciálne oleje uchovávajte mimo dosahu detí a domácich zvierat a uchovávajte ich mimo dosahu tepla a slnečného žiarenia.

Kapsuly

Hoci konzumácia samotného levanduľového oleja sa neodporúča, levanduľové kapsuly sa často používajú na liečbu úzkosti.

Levanduľový olej je bezpečný na konzumáciu v malých množstvách, napríklad vo forme kapsúl. Keďže levanduľové kapsuly sú bylinné doplnky, možno ich zakúpiť bez lekárskeho predpisu.

Vždy dodržiavajte pokyny výrobcu a uistite sa, že kapsuly sú pripravené na konzumáciu.

Krémy, mlieka a masti

Na rany alebo extrémne suchú pokožku vyskúšajte levanduľovú mast. Masť sa zvyčajne vyrába z hustejších olejov, ako je kokosový olej, alebo voskov, ako je včelí vosk alebo sójový. Môžete si ho kúpiť alebo vyrobiť sami.

Levanduľové krémy a mlieka nemusia poskytovať rovnaké terapeutické výhody ako koncentrovanejšie oleje, masti alebo kapsuly, ale hydratujú pokožku a poskytujú upokojujúci zážitok s upokojujúcou vôňou levandule.

Kúpte si telové mlieko s levanduľou alebo si vytvorte vlastné pridaním niekoľkých kvapiek levanduľového esenciálneho oleja do neparfumovaného základu.

Produkty starostlivosti o krásu

Keďže farba a vôňa levandule sú také atraktívne, nie je prekvapujúce, že hrá významnú úlohu v nespočetných kozmetických výrobkoch vrátane: pleťových masiek, čistiacich prostriedkov, telových tyčiniek, šampónov.

Rovnako ako telové mlieka a krémy, tieto produkty nemusia poskytovať veľa klinických výhod, ale môžu byť pekným doplnkom vášho kozmetického režimu.

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Levanduľa je určite bezpečná na konzumáciu v množstvách, ktoré sa bežne používajú v potravinách. Za bezpečné sa považuje aj krátkodobé užívanie perorálnych doplnkov, ako sú levanduľové kapsuly.

Konzumácia levanduľového esenciálneho oleja však nie je dobrý nápad. Esenciálne oleje sú toxické a levanduľa môže spôsobiť črevné kŕče, nevoľnosť alebo iné nepriaznivé príznaky. Nikdy nekonzumujte levanduľový olej priamo.

Bezpečné používanie levandule ako lokálneho oleja závisí od citlivosti pokožky. Niektorí ľudia po aplikácii levanduľového oleja pociťujú alergickú reakciu na koži. Pred použitím levandule na pokožku vždy použite nosný olej a vykonajte bodový test.

Na určenie bezpečnosti levandule u tehotných alebo dojčiacich žien je potrebný ďalší výskum. Pred začatím akejkoľvek levanduľovej liečby sa poraďte so svojím lekárom.

Súhrn

Mnoho ľudí si užíva príjemnú, upokojujúcu vôňu levandule.

Početné štúdie ukázali, že táto fialová rastlina nie je len parfum, ale možno ju použiť aj na liečbu symptómov rôznych zdravotných stavov.

Aj keď neexistujú dôkazy o všetkých údajných prínosoch levandule pre zdravie, možno budete chcieť vyskúšať levanduľu ako nízkorizikový liek na stavy, ako je nespavosť a úzkosť.




Chcem levanduľový esenciálny olej!

Nenašiel som taký produkt
Zadajte názov hľadaného tovaru!
Typ vyhľadávania
a
alebo
Vyhľadávanie
Všetky kategórie
Kde hľadať
Meno
EAN kód
Krátky popis produktu
Bližšie špecifikácie tovaru
Dalšie vlastnosti
Parametre produktu
Minimálna cena tovaru
Maximálna cena tovaru