Krill olej
O krill
V polárnom krilu žijúcom vo vodách južného pólu sa významná časť Omega-3 mastných kyselín s dlhým reťazcom nachádza vo forme fosfolipidov, čo zvyšuje pružnosť buniek, napomáha lepšiemu vstrebávaniu zdravia -podporujúce bioaktívne látky a efektívnejšie využitie Omega-3 mastných kyselín. Základňou na lov krillov je Zem kráľovnej Maud na antarktických ľadovcoch, ktorá je považovaná za nórsku suverenitu. Olej Caleido KRILL vám teda dodáva prírodné Omega-3 mastné kyseliny z najčistejších vôd na svete. Štúdie ukázali, že Omega-3 mastné kyseliny viazané vo fosfolipidoch sú oveľa menej náchylné na oxidáciu ako Omega-3 mastné kyseliny nachádzajúce sa v tradičnej forme triglyceridov. Čistý olej Caleido KRILL je bohatý na prírodný antioxidant astaxantín. Vďaka zdraviu prospešnému, neutralizujúcemu účinku voľných radikálov astaxantín udržuje olej Caleido KRILL čerstvý, takže na udržanie stability oleja Caleido KRILL nie sú potrebné žiadne prísady.
Čo robí krill červený
Ideálnym zložením máme na mysli, že krillový olej obsahuje vysokú koncentráciu EPA a DHA v unikátnej fosfolipidovej forme, ktorá zvyšuje efektívne využitie tela pre mozog a bunkové membrány. Arktický krill je tiež bohatý na dôležitý prírodný antioxidant astaxantín. Napríklad kapsula krillu vďačí za svoju sýto červenú farbu obsahu antioxidantov. Vďaka zdraviu prospešnému, neutralizačnému účinku voľných radikálov, astaxantín navyše udržuje kril čerstvý, takže nie sú potrebné žiadne ďalšie prísady, aby si krilový olej udržal svoju stabilitu dlhodobo. (Naproti tomu väčšina doplnkov s rybím olejom obsahuje pridané antioxidanty, aby sa zabránilo žltnutiu počas výroby alebo skladovania.)
Prečo môže byť krill náš dobrý priateľ, na ktorého sa dá vždy spoľahnúť?
Okrem iného preto, že dokáže podporovať imunitné reakcie organizmu, čiže dokáže udržať bdelých „strážcov“ nášho tela počas obrany proti votrelcom – čo vzhľadom na súčasné vplyvy na životné prostredie nie je malá úloha. Môže mať dobrý vplyv na kĺby, čím zachováva našu celkovú pohyblivosť, ale používa sa aj pri stavoch, ktoré nemožno nazvať priemernými, ako je reumatoidná artritída. Môže priaznivo ovplyvňovať fungovanie nervového systému, prispievať k udržaniu celkovej pohody, nehovoriac o zvýšení duševnej výkonnosti, ku ktorému môže dôjsť pri pravidelnom užívaní. Môže priaznivo pôsobiť na srdce, oči, krvný tlak a dá sa s jeho pomocou predchádzať aj niektorým kožným problémom.
Olej z červeného kraba, krill, je teda dar prírody, jeho nepoužívanie je opomenutie, ktoré môže ovplyvniť nielen vaše zdravie, ale aj zdravie budúcich generácií.
6 vedecky podložených zdravotných prínosov krillového oleja
Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.
Krilový olej je doplnok, ktorý sa rýchlo stal populárnym ako alternatíva rybieho oleja. Vyrába sa z krillu – druhu drobného kôrovca – ktorého jedia veľryby, tučniaky a iné morské živočíchy.
Rovnako ako rybí olej, aj krillový olej je zdrojom omega-3 tukov nazývaných kyselina dokosahexaénová (DHA) a kyselina eikozapentaénová (EPA), ktoré sa nachádzajú iba v morských organizmoch. Majú dôležité funkcie v tele a sú spojené s mnohými zdravotnými benefitmi, preto sa odporúča užívať doplnky s obsahom EPA a DHA, ak nie je možné skonzumovať odporúčaných 230 gramov morských plodov týždenne.
Krilový olej sa niekedy hovorí, že je lepší ako rybí olej, aj keď je potrebný ďalší výskum, ktorý by to podporil. Bez ohľadu na to môže mať dôležité zdravotné výhody. Pozrime sa teda na 6 vedecky podložených zdravotných výhod krillového oleja:
1. Vynikajúci zdroj zdravých tukov
Krilovník severský (Meganyctiphanes norvegica), Øystein Paulsen a>, CC BY-SA 3.0, prostredníctvom Wikimedia CommonsKrilový olej a rybí olej obsahujú omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA.
Niektoré dôkazy však naznačujú, že tuky nachádzajúce sa v krilovom oleji sú pre telo ľahšie použiteľné ako tuky z rybieho oleja, pretože väčšina omega-3 tukov v rybom oleji je vo forme triglyceridov.
Na druhej strane väčšina omega-3 tukov v krilovom oleji sa nachádza vo forme molekúl nazývaných fosfolipidy, ktoré sa môžu ľahšie absorbovať do krvného obehu.
Niektoré štúdie zistili, že krillový olej bol pri zvyšovaní hladín omega-3 účinnejší ako rybí olej a predpokladalo sa, že to môže byť spôsobené rôznymi formami omega-3 tukov.
Ďalšia štúdia pozorne porovnávala množstvá EPA a DHA v krilovom oleji a rybom oleji a zistila, že oleje boli rovnako účinné pri zvyšovaní hladiny omega-3 v krvi.
Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či je krillový olej skutočne efektívnejší, biologicky dostupný zdroj omega-3 tukov ako rybí olej.
Krilový olej je vynikajúcim zdrojom zdravých tukov, omega-3 tuky v krilovom oleji sa môžu ľahšie absorbovať ako tie, ktoré sa nachádzajú v rybom oleji, ale je potrebných viac štúdií, aby ste to vedeli určite
2. Môže pomôcť v boji proti zápalom
Zistilo sa, že omega-3 mastné kyseliny, ako sú tie, ktoré sa nachádzajú v krilovom oleji, majú v tele dôležitú protizápalovú funkciu. V skutočnosti môže byť krilový olej v boji proti zápalu ešte účinnejší ako iné morské zdroje omega-3, pretože sa zdá byť pre telo ľahšie použiteľný.
Krilový olej navyše obsahuje ružovo-oranžový pigment nazývaný astaxantín, ktorý má protizápalové a antioxidačné účinky. Niekoľko štúdií začalo skúmať špecifické účinky krilového oleja na zápal.
Štúdia v skúmavke zistila, že znižuje produkciu zápalových molekúl, keď sa škodlivé baktérie dostanú do ľudských črevných buniek.
Štúdia na 25 ľuďoch s mierne zvýšenými hladinami lipidov v krvi zistila, že užívanie doplnku krilového oleja v dávke 1 000 mg denne zlepšilo markery zápalu účinnejšie ako čisté omega-3 výživové doplnky v dávke 2 000 mg denne.
Okrem toho štúdia na 90 ľuďoch s chronickým zápalom zistila, že užívanie 300 mg krilového oleja denne stačilo na zníženie markerov zápalu až o 30 % po jednom mesiaci.
Aj keď len niekoľko štúdií skúmalo krilový olej a zápal, preukázali potenciálne prospešné výsledky.
Krilový olej obsahuje protizápalové omega-3 tuky a antioxidant nazývaný astaxantín. Len niekoľko štúdií sa špecificky zaoberalo účinkami krillového oleja na zápal, no všetky zistili, že je prospešný
3. Môže znížiť artritídu a bolesť kĺbov
Keďže sa zdá, že krillový olej pomáha znižovať zápal, môže zlepšiť príznaky artritídy a znížiť bolesť kĺbov, ktorá je často dôsledkom zápalu.
Jedna štúdia, ktorá zistila, že krilový olej výrazne znižuje markery zápalu, tiež zistila, že krilový olej znižuje stuhnutosť, funkčné poškodenie a bolesť u pacientov s reumatoidnou artritídou alebo osteoartritídou.
Druhá, malá, ale dobre navrhnutá štúdia 50 dospelých s miernou bolesťou kolien zistila, že užívanie krillového oleja počas 30 dní výrazne znížilo bolesť účastníkov počas spánku a bdenia. Zväčšila tiež rozsah ich pohybu.
Okrem toho výskumníci testovali účinky krilového oleja na myšiach s artritídou. Keď myši jedli krilový olej, skóre ich artritídy sa zlepšilo, s menším opuchom a menším počtom zápalových buniek v kĺboch.
Aj keď sú na podporu týchto zistení potrebné ďalšie štúdie, zdá sa, že krillový olej má dobrý potenciál ako doplnková liečba artritídy a bolesti kĺbov.
Niekoľko štúdií na zvieratách a ľuďoch zistilo, že užívanie doplnkov krilového oleja zlepšuje bolesť kĺbov a symptómy artritídy, hoci je potrebný ďalší výskum
4. Môže zlepšiť hladinu lipidov v krvi a zdravie srdca
Omega-3 tuky, najmä DHA a EPA, sa považujú za zdravé pre srdce. Výskum ukázal, že rybí olej môže zlepšiť hladinu lipidov v krvi a zdá sa, že krilový olej je na to účinný. Štúdie ukázali, že môže byť obzvlášť účinný pri znižovaní hladiny triglyceridov a iných krvných tukov.
Jedna štúdia porovnávala účinky krilového oleja a čistých omega-3 na hladiny cholesterolu a triglyceridov. Iba krillový olej zvýšil „dobrý“ cholesterol s vysokou hustotou lipoproteínov (HDL). Bol tiež účinnejší pri znižovaní markerov zápalu, aj keď dávka bola oveľa nižšia. Na druhej strane čisté omega-3 znížili triglyceridy účinnejšie.
Nedávny prehľad siedmich štúdií dospel k záveru, že krilový olej je účinný pri znižovaní „zlého“ LDL cholesterolu a triglyceridov a môže zvyšovať hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu.
Iná štúdia porovnávala krilový olej s olivovým olejom a zistila, že krilový olej výrazne zlepšil hodnoty inzulínovej rezistencie a funkciu stien krvných ciev.
Na určenie toho, ako krilový olej ovplyvňuje riziko srdcových chorôb, sú potrebné ďalšie dlhodobé štúdie. Ale na základe doterajších dôkazov sa zdá, že je účinný pri zlepšovaní určitých známych rizikových faktorov.
Štúdie naznačujú, že krillový olej, podobne ako iné zdroje omega-3 tukov, môže byť účinný pri zlepšovaní hladín lipidov v krvi a iných rizikových faktorov srdcových chorôb
5. Môže pomôcť zvládnuť symptómy PMS
Vo všeobecnosti môže konzumácia omega-3 tukov znížiť bolesť a zápal. Niekoľko štúdií zistilo, že užívanie doplnkov omega-3 alebo rybieho oleja môže znížiť menštruačné bolesti a symptómy predmenštruačného syndrómu (PMS), v niektorých prípadoch dostatočne na zníženie užívania liekov proti bolesti.
Zdá sa, že krilový olej, ktorý obsahuje rovnaký typ omega-3 tukov, môže byť rovnako účinný.
Jedna štúdia porovnávala účinky krilového oleja a rybieho oleja u žien s diagnostikovaným PMS. Štúdia zistila, že zatiaľ čo oba doplnky priniesli štatisticky významné zlepšenie symptómov, ženy užívajúce krillový olej užívali podstatne menej liekov proti bolesti ako tie, ktoré užívali rybí olej.
Táto štúdia naznačuje, že krillový olej môže byť pri zlepšovaní symptómov PMS prinajmenšom taký účinný ako iné zdroje omega-3 tukov.
Mnoho štúdií zistilo, že omega-3 tuky môžu pomôcť zlepšiť menštruačné bolesti a symptómy PMS. Zatiaľ len jedna štúdia skúmala účinky krillového oleja na PMS, ale výsledky boli sľubné
6. Je ľahké zapadnúť do každodennej rutiny
Užívanie krillového oleja je jednoduchý spôsob, ako zvýšiť príjem EPA a DHA. Je široko dostupný a dá sa kúpiť. Kapsuly sú zvyčajne menšie ako doplnky rybieho tuku a je menej pravdepodobné, že spôsobia grganie alebo rybiu pachuť.
Krilový olej sa vo všeobecnosti považuje za udržateľnejšiu voľbu ako rybí olej, pretože krill je mimoriadne bohatý a rýchlo sa rozmnožuje. Na rozdiel od rybieho oleja obsahuje aj astaxantín.
Bohužiaľ, je aj výrazne drahší.
Zdravotnícke organizácie vo všeobecnosti odporúčajú 250 – 500 mg DHA a EPA denne, ale na odporúčanie ideálnej dávky krilového oleja je potrebný ďalší výskum. Uistite sa, že dodržiavate pokyny na obale alebo sa porozprávajte so svojím lekárom. Neodporúča sa prekročiť denný príjem 5000 mg EPA a DHA.
Na záver si pamätajte, že niektorí ľudia by nemali užívať krilový olej bez konzultácie so svojím lekárom. To zahŕňa každého, kto užíva lieky na riedenie krvi, pripravuje sa na operáciu, je tehotný alebo dojčí.
Je to preto, že vysoké dávky omega-3 tukov môžu mať účinok proti zrážaniu krvi, hoci súčasné dôkazy naznačujú, že to nemusí byť škodlivé. Bezpečnosť krilového oleja počas tehotenstva alebo dojčenia sa neskúmala. Tiež sa vyhýbajte užívaniu krillového oleja, ak máte alergiu na morské plody.
Krilové kapsuly sú široko dostupné a sú zvyčajne menšie ako kapsuly s rybím olejom, nezabudnite dodržiavať odporúčania týkajúce sa dávkovania na obale
Zhrnutie
Krilový olej bude čoskoro alternatívou rybieho oleja. Môže ponúkať špeciálne výhody, ako je nižšie dávkovanie, antioxidanty, trvalo udržateľné zdroje a menej vedľajších účinkov.
Či má skutočne lepšie vlastnosti ako rybí olej, sa ešte len uvidí a sú potrebné ďalšie štúdie na objasnenie jeho účinkov na zdravie a ideálneho dávkovania.
Doterajšie dôkazy však naznačujú, že krilový olej je účinným zdrojom omega-3 tukov, ktoré ponúkajú mnohé vedecky dokázané výhody.