Kelp

kelp

Výhody chaluhy: posilňovač zdravia z mora

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Veľmi dobre vieme, aká dôležitá je denná porcia zeleniny pre telo, ale kedy ste naposledy mysleli na morskú zeleninu? Kelp je druh morskej riasy. Je plná zdravých živín, ktoré môžu prospieť vášmu zdraviu a možno aj predchádzať chorobám.

Tento druh morských rias je dôležitou zložkou ázijskej kuchyne. Životne dôležité látky: prírodný zdroj vitamínov, minerálov, antioxidantov.

Čo je kelp?

Kela Kelp

Túto morskú rastlinu ste možno videli na pláži. Kelp je druh veľkej hnedej morskej riasy, ktorá rastie v plytkej, na živiny bohatej, slanej vode pozdĺž pobrežia po celom svete. Je mierne odlišné vo farbe, chuti a nutričnom profile od typu, ktorý sa nachádza v sushi.

Kelp produkuje zlúčeninu nazývanú alginát sodný. Výrobcovia potravín používajú alginát sodný ako zahusťovadlo v mnohých potravinách vrátane zmrzliny a šalátových dresingov.

Kalu možno konzumovať v mnohých formách, napríklad surovú, varenú, práškovú a tiež vo verziách.

Výživové výhody

Pretože kel absorbuje živiny z morského prostredia, je bohatý na vitamíny, minerály a stopové prvky. Kelp je jedným z najlepších prírodných zdrojov jódu, ktorý je nevyhnutný pre produkciu hormónov štítnej žľazy. Nízka hladina jódu môže spôsobiť poruchy metabolizmu, zväčšenie štítnej žľazy a rôzne komplikácie. Okrem toho jód zvyšuje hladinu energie a zlepšuje funkciu mozgu.

Podľa výskumu však môže príliš veľa jódu viesť aj k problémom so štítnou žľazou. To sa môže stať, keď si ľudia dopĺňajú jód doplnkami stravy alebo jedia príliš veľa riasy.

Kelp obsahuje nasledujúce vitamíny a minerály podľa % NRV (nutričné ​​referenčné hodnoty: odporúčaná denná referenčná hodnota príjmu pre dospelých):

  • Vitamín K1: 55 %
  • Kyselina listová: 45 %
  • Horčík: 29 %
  • Železo: 16 %
  • Vitamín A: 13 %
  • Kyselina pantoténová: 13 %
  • Vápnik: 13 %

Tieto vitamíny a živiny poskytujú zdravotné výhody. Napríklad vitamín K a vápnik zohrávajú kľúčovú úlohu v zdraví kostí a kyselina listová je nevyhnutná pre delenie buniek.

Schopnosti proti chorobám

Zápal a stres sú rizikovými faktormi mnohých chronických ochorení. Zahrnutie potravín bohatých na antioxidanty do vašej stravy im môže pomôcť predchádzať. Kelp má vysoký obsah antioxidantov vrátane karotenoidov a flavonoidov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom spôsobujúcim choroby.

Antioxidačné minerály ako mangán a zinok pomáhajú bojovať proti oxidačnému stresu, chránia kardiovaskulárne zdravie a sú prevenciou rakoviny.

Nedávne štúdie odhalili úlohu morskej zeleniny vo vzťahu k ochoreniam súvisiacim s estrogénom, rakovinou hrubého čreva, osteoartritídou a inými ochoreniami. Zistenia naznačujú, že chaluha môže pomôcť spomaliť šírenie rakoviny hrubého čreva a prsníka. Štúdie s izolovanými bunkami ukazujú, že zlúčenina nazývaná fukoidan nachádzajúca sa v chaluhe môže pomôcť zabrániť šíreniu rakoviny pľúc a rakoviny prostaty.

Neexistuje však žiadny pevný dôkaz, že chaluha môže pomôcť znížiť riziko rakoviny u ľudí.

Nároky na zníženie hmotnosti

Kalp má nízky obsah tuku a kalórií.

Obsahuje aj prírodnú vlákninu nazývanú alginát. Štúdie naznačujú, že alginát môže pomôcť zastaviť vstrebávanie tuku v čreve. Jedna štúdia zistila, že alginát môže pomôcť blokovať lipázu – enzým, ktorý trávi tuk. Výrobcovia potravín používajú algináty ako zahusťovadlá v produktoch na chudnutie, nápojoch a zmrzlinách.

Kalopa dokáže liečiť aj cukrovku a obezitu, hoci výskum je stále v plienkach. Fukoxantín, karotenoidová zlúčenina nachádzajúca sa v chloroplastoch hnedých rias, môže podľa štúdie podporovať chudnutie u obéznych ľudí v kombinácii s olejom z granátových jabĺk.

Štúdie tiež naznačujú, že hnedé morské riasy môžu ovplyvniť kontrolu glykémie a znížiť hladinu cukru v krvi. To môže byť prospešné pre ľudí s cukrovkou 2. typu.

Ako by sa mal kelp konzumovať?

Kela je dostupná v rôznych formách a možno ju konzumovať ako jedlo alebo ako doplnok stravy.

Všade, kde je to možné, je najlepšie získavať živiny z potravinových zdrojov. Kelp môže byť zdravým doplnkom širšej, výživnej stravy spolu s množstvom čerstvej zeleniny a iných nespracovaných potravín bohatých na živiny.

Nápady na začlenenie riasy do vašej stravy zahŕňajú:

  • pridajte organický, sušený kel do polievok a duseného mäsa
  • sušený kelový prášok sa používa ako korenie do jedál, primiešava sa do šalátov
  • podávajte studené s olejom a sezamovými semienkami
  • primiešajte do zeleninovej šťavy

Príliš veľa dobrej veci?

Konzumácia koncentrovaného množstva riasy môže do tela dostať príliš veľa jódu. To môže viesť k zdravotným rizikám. Napríklad nadbytok jódu môže nadmerne stimulovať štítnu žľazu. Je dôležité konzumovať kel s mierou. Neodporúča sa ľuďom s hypertyreózou.

Kaleráb a iná morská zelenina prijímajú minerály z okolitých vôd a štúdie ukazujú, že dokážu absorbovať ťažké kovy, ako je arzén, kadmium a olovo. Môžu byť nebezpečné pre vaše zdravie.

Na zníženie tohto rizika hľadajte certifikované organické verzie morskej zeleniny. Pred začatím akéhokoľvek režimu s doplnkom stravy sa vždy poraďte so zdravotníckym pracovníkom.




Chcem Kelp!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: