Kardamóm
10 vedecky dokázaných zdravotných výhod kardamónu
Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov zverejnenými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.
Kardamón môže pomôcť pri liečbe vysokého krvného tlaku, úbytku hmotnosti a infekcií, ale je potrebný ďalší výskum. Môžete ho použiť pri varení, ale pred vyskúšaním doplnkov alebo extraktov z kardamónu sa poraďte so svojím lekárom.
Kardamón je korenie s intenzívnou, mierne sladkou chuťou, ktorú niektorí ľudia prirovnávajú k mäte. Pochádza z Indie, no teraz je dostupný po celom svete a používa sa v sladkých aj slaných receptoch.
Semená, oleje a extrakty kardamónu sa považujú za úžasné liečivé vlastnosti a v tradičnej medicíne sa používajú po stáročia.
1. Antioxidačné a diuretické vlastnosti môžu znížiť krvný tlak
KardamómKardamón môže byť užitočný pre ľudí s vysokým krvným tlakom.
V jednej štúdii výskumníci podávali tri gramy kardamónového prášku denne 20 dospelým, ktorým nedávno diagnostikovali vysoký krvný tlak. Po 12 týždňoch krvný tlak výrazne klesol na normálnu úroveň. Sľubné výsledky štúdie možno pripísať vysokým hladinám antioxidantov, ktoré sa nachádzajú v kardamóne. V skutočnosti sa antioxidačný stav účastníkov do konca štúdie zvýšil o 90 %. Antioxidanty sú spájané so znižovaním krvného tlaku.
Výskumníci tiež predpokladajú, že korenie môže znižovať krvný tlak v dôsledku jeho diuretického účinku, čo znamená, že vám môže pomôcť pri močení, aby sa odstránila voda, ktorá sa hromadí v tele, napríklad v okolí srdca. Ukázalo sa, že extrakt z kardamónu zvyšuje močenie a znižuje krvný tlak u potkanov.
Kardamón môže pomôcť znížiť krvný tlak, pravdepodobne vďaka svojim antioxidačným a diuretickým vlastnostiam
2. Môže obsahovať protirakovinové zlúčeniny
Zlúčeniny v kardamóne môžu pomôcť v boji proti rakovinovým bunkám.
Štúdie na myšiach ukázali, že kardamónový prášok môže zvýšiť aktivitu určitých enzýmov, ktoré pomáhajú bojovať proti rakovine. Korenie môže tiež zvýšiť schopnosť prirodzených imunitných buniek napádať nádory.
V jednej štúdii výskumníci vystavili dve skupiny myší zlúčenine spôsobujúcej rakovinu kože a jednej skupine kŕmili 500 mg mletého kardamónu na kilogram telesnej hmotnosti denne. Po 12 týždňoch sa rakovina vyvinula iba u 29 % v skupine s kardamónom v porovnaní s viac ako 90 % v kontrolnej skupine.
Výskum s ľudskými rakovinovými bunkami a kardamómom ukazuje podobné výsledky. Štúdia ukázala, že určitá zlúčenina v korení zastavila rast rakovinových buniek ústnej dutiny v skúmavkách.
Aj keď sú výsledky sľubné, tieto štúdie sa uskutočnili iba na myšiach alebo v skúmavkách. Predtým, ako sa budú môcť vyjadriť istejšie tvrdenia, je potrebný ľudský výskum.
Určité zlúčeniny v kardamóne môžu bojovať proti rakovine a zastaviť rast nádorov u myší a skúmaviek, ale na potvrdenie, či sa tieto výsledky vzťahujú aj na ľudí, je potrebný ľudský výskum
3. Vďaka svojmu protizápalovému účinku dokáže chrániť pred chronickými ochorenia
Kardamón je bohatý na zlúčeniny, ktoré môžu bojovať proti zápalu. K zápalu dochádza, keď je telo vystavené cudzím látkam. Akútny zápal je nevyhnutný a prospešný, ale dlhodobý zápal môže viesť k chronickému ochoreniu. Antioxidanty nachádzajúce sa vo veľkom množstve v kardamóne chránia bunky pred poškodením a zabraňujú zápalu.
Jedna štúdia zistila, že extrakt z kardamónu v dávkach 50-100 mg/kilogram telesnej hmotnosti (23-46 mg/kg) účinne inhiboval účinky najmenej štyroch rôznych zápalových zlúčenín u potkanov. Ďalšia štúdia na potkanoch ukázala, že konzumácia kardamónového prášku znížila zápal pečene spôsobený stravou s vysokým obsahom sacharidov a tukov.
Hoci nie je veľa štúdií na ľuďoch o protizápalových účinkoch kardamónu, výskumy ukazujú, že doplnky výživy môžu zvýšiť hladiny antioxidantov až o 90 %.
Antioxidačné zlúčeniny v kardamóne môžu pomôcť chrániť bunky pred poškodením a spomaliť a zabrániť zápalu v tele
4. Môže pomôcť pri tráviacich problémoch, vrátane vredov
Kardamón sa používa už tisíce rokov na podporu trávenia. Často sa mieša s inými bylinkami na zmiernenie nepohodlia, nevoľnosti a zvracania.
Najčastejšie skúmanou vlastnosťou kardamónu – čo sa týka úľavy pri žalúdočných ťažkostiach – je jeho potenciálna schopnosť hojenia vredov.
V jednej štúdii boli potkany kŕmené výťažkami z kardamónu, kurkumy a listov sembung rozpustenými v horúcej vode predtým, ako boli vystavené vysokým dávkam aspirínu na vyvolanie žalúdočných vredov. U týchto potkanov sa vyvinulo menej vredov v porovnaní s potkanmi, ktoré dostávali iba aspirín. Podobná štúdia na potkanoch zistila, že samotný extrakt z kardamónu môže úplne zabrániť alebo znížiť veľkosť žalúdočných vredov najmenej o 50 %.
V skutočnosti pri dávke 12,5 mg/kilogram (5,7 mg/kg) telesnej hmotnosti bol extrakt z kardamónu účinnejší ako štandardný liek proti vredom.
Výskum v skúmavke tiež naznačuje, že kardamóm môže chrániť pred Helicobacter pylori, baktériou spojenou s väčšinou žalúdočných vredov.
Je potrebný ďalší výskum, aby sme zistili, či by korenie malo rovnaký účinok na ľudské vredy.
Kardamón môže chrániť pred tráviacimi problémami a ukázalo sa, že znižuje počet a veľkosť žalúdočných vredov u potkanov
5. Dokáže liečiť zápach z úst a predchádzať zubnému kazu
Používanie kardamónu je starodávny liek na zlý dych a zlepšenie zdravia ústnej dutiny. V niektorých kultúrach je bežné osviežiť dych jedením celých strukov kardamónu po jedle. Dokonca aj slávne spoločnosti vyrábajúce žuvačky používajú korenie v niektorých svojich produktoch.
Skutočnosť, že mäta kardamónová môže spôsobiť svieži dych, môže byť spôsobená jej schopnosťou bojovať proti baktériám v ústach.
Jedna štúdia zistila, že výťažky z kardamónu účinne bojujú s piatimi baktériami, ktoré môžu spôsobiť zubný kaz. V niektorých prípadoch zo skúmaviek extrakty znížili rast baktérií až o 2,08 cm. Ďalší výskum ukazuje, že extrakt z kardamónu môže znížiť počet baktérií vo vzorkách slín o 54 %.
Všetky tieto štúdie sa však uskutočnili v skúmavkách, takže nie je jasné, ako sa výsledky môžu vzťahovať na ľudí.
Kardamón sa často používa na liečbu zápachu z úst a je dokonca známy ako prísada do niektorých žuvačiek. Kardamón totiž dokáže zabíjať bežné ústne baktérie a predchádzať zubnému kazu
6. Môže mať antibakteriálne účinky a liečiť infekcie
Kardamón má antibakteriálny účinok aj mimo úst a je vhodný aj na liečbu infekcií.
Výskum ukazuje, že výťažky z kardamónu a esenciálne oleje obsahujú zlúčeniny, ktoré bojujú proti mnohým bežným kmeňom baktérií.
Štúdia v skúmavke skúmala účinok týchto extraktov na kmene kvasiniek Candida odolné voči liekom, ktoré môžu spôsobiť kvasinkové infekcie. Extrakty boli schopné inhibovať rast niektorých kmeňov o 0,99-1,49 cm. Ďalší výskum v skúmavke zistil, že esenciálne oleje a výťažky z kardamónu boli rovnako účinné a niekedy dokonca účinnejšie ako bežné lieky proti E. coli a Staphylococcus, ktoré môžu spôsobiť otravu jedlom. Testy v skúmavkách tiež ukázali, že esenciálne oleje z kardamónu bojujú proti baktériám Campylobacter spôsobujúcim otravu jedlom a baktériám Campylobacter.
Súčasné štúdie o antibakteriálnych účinkoch kardamónu testovali iba izolované kmene baktérií v laboratóriách. Dôkazy preto v súčasnosti nie sú dostatočne silné na to, aby sa dalo povedať, že by korenie malo rovnaký účinok na ľudí.
Esenciálne oleje a výťažky z kardamónu môžu byť účinné proti mnohým kmeňom baktérií, ktoré prispievajú k plesňovým infekciám, otravám jedlom a žalúdočným ťažkostiam, ale výskum sa robil iba v skúmavkách, nie u ľudí
7. Môže zlepšiť dýchanie a využitie kyslíka
Zlúčeniny v kardamóne môžu podporiť prúdenie vzduchu v pľúcach a zlepšiť dýchanie. Pri použití v aromaterapii môže kardamóm poskytnúť povzbudzujúcu vôňu, ktorá zvyšuje schopnosť tela využívať kyslík počas cvičenia.
V jednej štúdii bola skupina účastníkov požiadaná, aby inhalovala kardamónový esenciálny olej jednu minútu pred chôdzou na bežiacom páse v 15-minútových intervaloch. Príjem kyslíka bol v tejto skupine významne vyšší ako v kontrolnej skupine.
Ďalším spôsobom, ako kardamóm zlepšuje dýchanie a využitie kyslíka, je uvoľnenie dýchacích ciest. To môže byť obzvlášť užitočné pri liečbe astmy.
Štúdia na potkanoch a králikoch zistila, že injekcie extraktu z kardamónu môžu uvoľniť dýchacie cesty v krku. Ak má extrakt podobný účinok u astmatikov, môže zabrániť zúženiu zapálených dýchacích ciest a tým zlepšiť ich dýchanie.
Kardamón môže zlepšiť dýchanie stimuláciou lepšieho príjmu kyslíka a uvoľnením dýchacích ciest vedúcich do pľúc u ľudí aj zvierat
8. Môže znížiť hladinu cukru v krvi
Pri užívaní vo forme prášku môže kardamón znížiť hladinu cukru v krvi.
Štúdia zistila, že keď boli potkany kŕmené stravou s vysokým obsahom tukov a uhľohydrátov (HFHC), hladina cukru v krvi stúpala pomalšie, než keď boli kŕmené normálnou stravou. Keď potkanom na HFHC diéte bol podaný kardamónový prášok, ich hladina cukru v krvi nezostala vysoká dlhšie ako u potkanov na normálnej strave.
Prášok však nemusí mať rovnaký účinok na ľudí s cukrovkou 2. typu.
V štúdii zahŕňajúcej viac ako 200 dospelých s týmto ochorením boli účastníci rozdelení do skupín, ktoré konzumovali iba čierny čaj alebo čierny čaj zmiešaný s 3 gramami škorice, kardamónu alebo zázvoru každý deň počas ôsmich týždňov. Výsledky ukázali, že škorica, a nie kardamón alebo zázvor, zlepšila kontrolu hladiny cukru v krvi.
Na lepšie pochopenie účinku kardamónu na hladinu cukru v krvi u ľudí sú potrebné ďalšie štúdie.
Štúdia na potkanoch naznačuje, že kardamóm môže pomôcť znížiť vysokú hladinu cukru v krvi, ale sú potrebné ďalšie vysokokvalitné štúdie na ľuďoch
9. Ďalšie možné prínosy kardamómu pre zdravie
Okrem zdravotných výhod uvedených vyššie je kardamón zdraviu prospešný aj inými spôsobmi.
Štúdie na potkanoch zistili, že vysoké hladiny antioxidantov v korení môžu zabrániť zväčšeniu pečene, úzkosti a dokonca aj strate hmotnosti:
- Ochrana pečene: Výťažok z kardamónu môže znížiť zvýšené hladiny pečeňových enzýmov, triglyceridov a cholesterolu. Môžu tiež zabrániť zväčšeniu pečene a hmotnosti pečene, čo znižuje riziko stukovatenia pečene.
- Úzkosť: Podľa štúdie na potkanoch môže extrakt z kardamónu zabrániť úzkostnému správaniu. Môže to byť spôsobené tým, že nízke hladiny antioxidantov v krvi súviseli s rozvojom úzkosti a iných porúch nálady.
- Chudnutie: Štúdia 80 žien s nadváhou a obezitou s prediabetom zistila súvislosť medzi kardamómom a mierne zníženým obvodom pása. Pokusy na potkanoch týkajúce sa chudnutia a korenia však nepriniesli významné výsledky.
Štúdie o vzťahu medzi kardamónom a týmito potenciálnymi prínosmi sú obmedzené a väčšinou sa vykonávajú na zvieratách. Nie je tiež jasné, prečo by korenie mohlo pomôcť zlepšiť zdravie pečene, úzkosť a hmotnosť.
Obmedzený počet štúdií naznačuje, že doplnky kardamónu môžu znížiť veľkosť pásu a zabrániť úzkostnému správaniu a stukovateniu pečene, avšak dôvody týchto účinkov nie sú jasné, ale môžu súvisieť s vysokým obsahom antioxidantov v korení
10. Je bezpečný a široko dostupný pre väčšinu ľudí
Kardamón je vo všeobecnosti bezpečný pre väčšinu ľudí.
Najbežnejšie použitie kardamónu je varenie alebo pečenie. Je veľmi všestranný a často sa pridáva do indického karí a duseného mäsa, ako aj do perníkov, chleba a iného pečiva.
Používanie doplnkov kardamónu, extraktov a esenciálnych olejov sa pravdepodobne stane bežnejším vzhľadom na sľubné výsledky výskumu jeho medicínskeho použitia.
V súčasnosti však neexistuje odporúčaná dávka pre korenie, pretože väčšina štúdií bola vykonaná na zvieratách. Používanie doplnkov musí byť pod dohľadom zdravotníckeho pracovníka.
Doplnky kardamónu navyše nemusia byť vhodné pre deti a tehotné alebo dojčiace ženy.
Väčšina doplnkov stravy odporúča 500 mg prášku alebo extraktu z kardamónu raz alebo dvakrát denne. Ak chcete vyskúšať kardamóm, nezabudnite, že najbezpečnejší spôsob, ako to urobiť, je okoreniť si jedlo.
Používanie kardamónu pri varení je pre väčšinu ľudí bezpečné, doplnky a výťažky z kardamónu neboli dôkladne preskúmané
Súhrn
Kardamón je staroveký liek s mnohými liečivými vlastnosťami. Môže znížiť krvný tlak, zlepšiť dýchanie a podporiť chudnutie.
Štúdie na zvieratách a v skúmavkách navyše ukazujú, že kardamóm môže pomôcť v boji proti nádorom, zlepšiť úzkosť, bojovať proti baktériám a chrániť pečeň, hoci dôkazy v týchto prípadoch sú menej silné.
Avšak existuje len malý alebo žiadny výskum na ľuďoch na podporu zdravotných tvrdení o korení. Sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa ukázalo, či a ako sa výsledky predbežného výskumu vzťahujú na ľudí.
Pridanie kardamónu do varenia však môže byť bezpečný a účinný spôsob, ako zlepšiť svoje zdravie. Výťažky a doplnky z kardamónu môžu byť tiež prospešné, ale mali by sa užívať opatrne a pod dohľadom lekára.