Glycín

Glycín

9 najdôležitejších výhod a použití glycínu

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Glycín je aminokyselina, ktorá pomáha vytvárať bielkoviny potrebné na udržanie tkanív a hormónov. Viac glycínu môže pomôcť podporiť zdravie srdca a pečene, zlepšiť spánok, znížiť riziko cukrovky a spomaliť stratu svalov.

Glycín si telo prirodzene vytvára z iných aminokyselín, no možno ho nájsť aj v potravinách bohatých na bielkoviny a je dostupný aj ako doplnok stravy. Okrem toho, že glycín je súčasťou bielkovín, má mnoho ďalších pôsobivých zdravotných výhod.

Tu je 9 najdôležitejších zdravotných výhod a využitia glycínu.

1. Je nevyhnutný pre produkciu silných antioxidantov

Glycín je jedna z troch aminokyselín, ktoré telo používa na tvorbu glutatiónu, silného antioxidantu, ktorý pomáha chrániť bunky pred oxidačným poškodením voľnými radikálmi, o ktorom sa predpokladá, že je základom mnohých chorôb.

Bez dostatku glycínu telo produkuje menej glutatiónu, čo môže časom negatívne ovplyvniť to, ako sa telo vyrovnáva s oxidačným stresom.

Navyše, keďže hladiny glutatiónu s vekom prirodzene klesajú, zaistenie dostatočného príjmu glycínu vo vyššom veku môže mať priaznivé účinky na zdravie.

Glycín pomáha telu produkovať glutatión, dôležitý antioxidant, ktorý chráni telo pred poškodením buniek

2. Jedna zo zložiek kreatínu

Glycín je tiež jednou z troch aminokyselín, ktoré telo používa na výrobu zlúčeniny nazývanej kreatín.

Kreatín dodáva svalom energiu na rýchle, krátkodobé aktivity, ako je vzpieranie a šprint. V kombinácii s odporovým tréningom kreatínové doplnky preukázateľne zvyšujú veľkosť svalov, silu a výkon.

Bol tiež študovaný pre svoje priaznivé účinky na zdravie kostí, funkciu mozgu a neurologické stavy, ako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Zatiaľ čo telo produkuje kreatín prirodzene a môžete ho získať prostredníctvom stravy, konzumácia príliš malého množstva glycínu môže znížiť produkciu kreatínu.

Glycín je súčasťou kreatínu, zlúčeniny, ktorá dodáva energiu svalom a je spojená s ďalšími zdravotnými výhodami, ako je zlepšenie zdravia kostí a funkcie mozgu

3. Hlavná aminokyselina v kolagéne

Kolagén je štrukturálny proteín, ktorý obsahuje veľké množstvo glycínu. V skutočnosti je každá tretia až štvrtá aminokyselina v kolagéne glycín.

Kolagén je najrozšírenejším proteínom v tele. Poskytuje silu svalom, pokožke, chrupavkám, krvi, kostiam a väzivám. Ukázalo sa, že suplementácia kolagénom zlepšuje zdravie pokožky, zmierňuje bolesti kĺbov a zabraňuje strate kostnej hmoty.

Preto je dôležité prijímať dostatok glycínu na podporu tvorby kolagénu v tele.

Glycín je najrozšírenejšia aminokyselina v kolagéne, štrukturálny proteín s mnohými zdravotnými výhodami vrátane pokožky, kĺbov a kostí

4. Môže zlepšiť kvalitu vášho spánku

Mnoho ľudí má problém si dobre oddýchnuť, buď preto, že ťažko zaspávajú, alebo preto, že spia zle.

Aj keď existuje mnoho spôsobov, ako zlepšiť kvalitu spánku, napríklad nepiť kofeínové nápoje neskoro alebo sa vyhýbať osvetleniu obrazovky niekoľko hodín pred spaním, glycín môže tiež pomôcť.

Táto aminokyselina má upokojujúci účinok na mozog a môže vám pomôcť zaspať a mať pokojný spánok znížením telesnej teploty.

Výskum na ľuďoch s problémami spánku ukázal, že užívanie 3 gramov glycínu pred spaním skracuje čas potrebný na zaspávanie, zlepšuje kvalitu spánku a znižuje dennú ospalosť.

Z tohto dôvodu môže byť glycín dobrou alternatívou k liekom na spanie na predpis pre kvalitu nočného spánku a zníženie dennej únavy.

Glycín môže podporovať spánok a zlepšovať kvalitu spánku vďaka svojmu upokojujúcemu účinku na mozog a schopnosti znižovať telesnú teplotu

5. Dokáže chrániť pečeň pred poškodením alkohol

a

Príliš veľa alkoholu môže mať škodlivý vplyv na telo, najmä na pečeň. Existujú tri hlavné typy poškodenia pečene spôsobeného alkoholom:

  • Stuková pečeň: hromadenie tuku v pečeni, čo zväčšuje jej veľkosť
  • Alkoholická hepatitída: dlhodobý zápal pečene v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu
  • Alkoholická cirhóza: konečné štádium alkoholického ochorenia pečene, keď sú pečeňové bunky poškodené a nahradené zjazveným tkanivom

Je zaujímavé, že podľa výskumu môže glycín znížiť škodlivé účinky alkoholu na pečeň tým, že zabráni zápalu. Ukázalo sa, že znižuje koncentrácie alkoholu v krvi u potkanov kŕmených alkoholom tým, že stimuluje metabolizmus alkoholu v žalúdku namiesto v pečeni, čo zabraňuje rozvoju stukovatenia pečene a alkoholickej cirhóze.

A čo viac, glycín môže pomôcť zvrátiť poškodenie pečene spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu u zvierat. Zatiaľ čo poškodenie pečene v dôsledku miernej konzumácie alkoholu možno zvrátiť vynechaním alkoholu, glycín môže zlepšiť proces obnovy.

V štúdii na potkanoch s poškodením pečene spôsobeným alkoholom sa zdravie pečeňových buniek vrátilo na východiskovú hodnotu o 30 % rýchlejšie v skupine kŕmenej glycínovou diétou počas dvoch týždňov ako v kontrolnej skupine.

Napriek sľubným výsledkom sú štúdie účinkov glycínu na poškodenie pečene spôsobené alkoholom obmedzené na zvieratá a nemožno ich extrapolovať na ľudí.

Glycínová diéta znižuje a zvráti poškodenie pečene spôsobené alkoholom u potkanov, ale účinky u ľudí nie sú známe

6. Dokáže ochrániť srdce

Existuje stále viac dôkazov, že glycín chráni pred srdcovými chorobami.

Zabraňuje hromadeniu zlúčeniny, ktorá je vo veľkom množstve spojená s aterosklerózou, kôrnatením a zúžením tepien.

Táto aminokyselina môže tiež zlepšiť schopnosť tela využívať oxid dusnatý, dôležitú molekulu, ktorá zvyšuje prietok krvi a znižuje krvný tlak.

V pozorovacej štúdii s viac ako 4 100 ľuďmi s bolesťou na hrudníku boli vyššie hladiny glycínu spojené s nižším rizikom srdcových chorôb a infarktu počas 7,4 roka sledovania.

Po zohľadnení liekov na zníženie cholesterolu vedci tiež pozorovali priaznivejší profil cholesterolu v krvi u ľudí s vyššími hladinami glycínu.

A čo viac, ukázalo sa, že glycín znižuje niekoľko rizikových faktorov srdcových ochorení u potkanov kŕmených stravou s vysokým obsahom cukru.

Prílišná konzumácia pridaného cukru môže zvýšiť krvný tlak, hladinu tuku v krvi a spôsobiť hromadenie nebezpečného tuku okolo brucha – to všetko môže viesť k ochoreniu srdca.

Aj keď je to povzbudivé, pred odporúčaním glycínu sú potrebné klinické štúdie účinku glycínu na ľuďoch na riziko srdcových chorôb.

Glycín môže znížiť rizikové faktory srdcových chorôb tým, že bráni hromadeniu molekuly spojenej so srdcovým ochorením a zvyšuje schopnosť tela využívať oxid dusnatý

7. Môže pomôcť ľuďom s cukrovkou 2. typu

Diabetes 2. typu môže viesť k nízkym hladinám glycínu. Tento stav je charakterizovaný poruchou sekrécie a účinku inzulínu, čo znamená, že telo neprodukuje dostatok inzulínu alebo nereaguje správne na inzulín, ktorý produkuje. Inzulín znižuje hladinu cukru v krvi tým, že signalizuje jeho príjem do buniek na energiu alebo skladovanie.

Je zaujímavé, že keďže sa ukázalo, že glycín zvyšuje inzulínovú odpoveď u ľudí bez cukrovky, existuje hypotéza, že doplnky glycínu môžu zlepšiť zhoršenú inzulínovú odpoveď u ľudí s cukrovkou 2. typu.

Vyššie hladiny glycínu sú spojené so zníženým rizikom cukrovky 2. typu, aj keď sa berú do úvahy ďalšie faktory spojené s ochorením, ako je životný štýl. Preto ľudia s diabetom 2. typu môžu mať prospech zo suplementácie glycínom, hoci výskum je príliš predbežný na to, aby dal konkrétne odporúčania.

Ak máte cukrovku 2. typu, najlepším spôsobom, ako znížiť inzulínovú rezistenciu, je schudnúť pomocou diéty a cvičenia.

Suplementácia glycínom môže zlepšiť zhoršenie účinku inzulínu, ktoré je charakteristickým znakom cukrovky 2. typu, ale výskum nestačí na konkrétne odporúčania na jeho použitie u pacientov s týmto ochorením.

8. Môže poskytnúť ochranu pred stratou svalov

Glycín môže znížiť svalovú atrofiu, stav, ktorý sa vyskytuje v dôsledku starnutia, podvýživy a stresu v tele, ako je rakovina alebo ťažké popáleniny. Svalová atrofia vedie k škodlivej strate svalovej hmoty a svalovej sily, čo znižuje funkčný stav a môže skomplikovať rozvoj ďalších potenciálne prítomných chorôb.

Aminokyselina leucín bola študovaná na liečbu chradnutia svalov, pretože silne inhibuje odbúravanie svalov a podporuje ich budovanie. Počas svalovej atrofie však mnohé zmeny v tele zhoršujú účinnosť leucínu pri stimulácii svalového rastu.

Je zaujímavé, že u myší s ochabnutím svalov, ako je rakovina, výskum ukázal, že glycín bol schopný stimulovať rast svalov, zatiaľ čo leucín nie.

Glycín je preto prísľubom na zlepšenie zdravia tým, že chráni svaly pred atrofiou pri rôznych stavoch vychudnutia. Na ľuďoch je stále potrebný ďalší výskum.

Glycín môže zachovať svalovú hmotu v podmienkach chradnutia, ako je rakovina, podvýživa a popáleniny, hoci je potrebný ďalší ľudský výskum

9. Môže sa ľahko pridať do stravy

Glycín možno nájsť v rôznych množstvách v mäse, najmä v tvrdých odrodách, ako je morka alebo hruď. Glycín môžete získať aj zo želatíny, čo je typ kolagénu, ktorý sa pridáva do rôznych potravín na zlepšenie textúry.

Ďalšie a praktickejšie spôsoby zvýšenia príjmu glycínu zahŕňajú:

Pridajte do jedla a nápojov

Glycín je ľahko dostupný ako doplnok stravy vo forme kapsúl alebo prášku. Ak neradi beriete tabletky, prášková forma sa ľahko rozpúšťa vo vode a má sladkú chuť.

Názov glycín v skutočnosti pochádza z gréckeho slova pre „sladký“.

Vďaka svojej sladkej chuti možno glycínový prášok ľahko zaradiť do vašej stravy, ak ho pridáte do kávy a čaju, polievok, ovsených vločiek, proteínových kokteilov, jogurtu a pudingu.

Užite kolagénové doplnky

Glycín je hlavná aminokyselina kolagénu, hlavný štrukturálny proteín spojivových tkanív, ako sú kosti, koža, väzy, šľachy a chrupavky.

V súlade s tým môžete zvýšiť príjem glycínu užívaním kolagénových proteínových doplnkov.

To je pravdepodobne účinnejšie, pretože glycín súťaží s inými aminokyselinami o absorpciu, takže samotný sa absorbuje menej efektívne, ako keď je naviazaný na iné aminokyseliny, ako je to v prípade kolagénu.

Je glycín bezpečný?

Suplementácia primeraným množstvom glycínu je bezpečná.

Štúdie používali až 90 gramov glycínu denne počas niekoľkých týždňov bez akýchkoľvek závažných vedľajších účinkov.

Pre porovnanie, zvyčajná dávka používaná v štúdiách je približne 3-5 gramov denne.

Glycínový prášok je ľahko dostupný a možno ho ľahko pridať do vašich obľúbených nápojov a niektorých jedál. Kolagénové doplnky sú tiež účinným spôsobom, ako zvýšiť príjem glycínu. Obe metódy sú bezpečnými spôsobmi, ako získať viac tejto dôležitej živiny.

Súhrn

Glycín je aminokyselina s mnohými pôsobivými zdravotnými výhodami. Telo potrebuje glycín na produkciu dôležitých zlúčenín, ako je glutatión, kreatín a kolagén.

Táto aminokyselina môže chrániť pečeň pred poškodením spôsobeným alkoholom, ako aj zlepšiť kvalitu spánku a zdravie srdca. A čo viac, glycín môže byť prínosom aj pre ľudí s cukrovkou 2. typu a chráni pred stratou svalov počas svalovej atrofie.

Príjem tejto dôležitej živiny môžete zvýšiť jedením určitých mäsových výrobkov, pridaním do nápojov a jedál ako práškový doplnok alebo doplnením kolagénu.




Chcem glycín!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: