Bergamotový esenciálny olej
O bergamotovom oleji
Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.
Bergamotový olej má upokojujúcu arómu, korenistú chuť a má mnoho potenciálnych použití a potenciálnych výhod. Je to tiež bežná kozmetická prísada a dochucovadlo pridávané do čaju Earl Grey.
Bergamotový olej sa získava z kôry citrusov (Citrus bergamia), ktoré rastú na bergamotovom strome. Strom bergamot pravdepodobne pochádza z juhovýchodnej Ázie. Prvýkrát sa stal známym z mesta Bergamo v južnom Taliansku, odkiaľ dostal svoje meno. V súčasnosti sa pestuje v mnohých častiach sveta.
Použitie bergamotového oleja
BergamotVýskum naznačuje, že esenciálne oleje majú zdravotné výhody. Pred začatím používania esenciálnych olejov je však dôležité porozprávať sa so zdravotníckym pracovníkom a vždy si pred vyskúšaním nového esenciálneho oleja urobiť náplasťový test.
Na použitie na pokožku by sa mal bergamotový olej zmiešať s nosným olejom, ako je olivový olej alebo kokosový olej. Pred použitím na veľkom povrchu ho však nezabudnite najskôr otestovať na malom kúsku kože, aby ste skontrolovali alergickú reakciu. Ak dôjde k reakcii, nepoužívajte viac oleja.
Charakteristickú citrusovú vôňu bergamotu možno často nájsť v produktoch osobnej starostlivosti, ako sú parfumy, kolínske vody, toaletné potreby a kozmetika. Jedlý bergamotový olej možno použiť aj ako dochucovadlo jedál a nápojov. Môže mať aj liečivú hodnotu. Prečítajte si viac o používaní esenciálnych olejov.
Aromaterapia
Bergamotový esenciálny olej je známy svojou upokojujúcou aromaterapiou. Tu je niekoľko spôsobov, ako ho môžete pravidelne používať:
- Zmiešajte 15 – 30 kvapiek bergamotového esenciálneho oleja s nosným olejom (kokosový olej, olivový olej), ktorý možno použiť ako telové mlieko alebo masáž
- Pridajte 2-5 kvapiek bergamotového esenciálneho oleja do produktov, ako je telové mlieko, šampón alebo peeling na tvár
- Pridajte bergamotový esenciálny olej do domácich vonných sviečok alebo osviežovačov vzduchu, pridajte ho do vaporizéra alebo ho primiešajte do potpourri
- Votrite handričkou alebo vreckovkou, aby ste na cestách získali upokojujúcu vôňu
Štúdia z roku 2017 zistila, že používanie bergamotového oleja ako súčasti aromaterapie môže byť užitočné ako doplnková terapia duševného zdravia. Štúdia však poznamenáva, že na určenie účinnosti a bezpečnosti oleja je potrebný ďalší výskum.
Pokožka
Mnoho zlúčenín nachádzajúcich sa v bergamotovom oleji má imunomodulačné, hojivé a protizápalové vlastnosti. Preto môže byť bergamotový olej účinným bodovým ošetrením pri liečbe akné alebo iných malých rán na pokožke za predpokladu, že vaša pokožka nie je citlivá. Bergamot môže tiež pomôcť zmierniť príznaky psoriázy.
Používanie bergamotového oleja na liečbu akné alebo iných menších kožných problémov:
- Aplikujte bergamotový olej zriedený s nosným olejom priamo na akné, cysty, malé ranky a čierne bodky a nechajte pôsobiť cez noc
- Zmiešajte zriedený olej s vodou alebo vaším obľúbeným čistiacim prostriedkom na umývanie tváre
Vlasy
Milovníci bergamotového oleja (a tí, ktorí milujú jemné, jemne voňajúce vlasy) prisahajú na to, ako tento esenciálny olej zjemňuje a skrotí kučery. Neoficiálne dôkazy naznačujú, že bergamotový olej tiež upokojuje podráždenú pokožku hlavy.
Niektoré dôkazy tiež naznačujú, že používanie oleja na vlasy môže podporiť rast vlasov.
Ak chcete použiť, pridajte niekoľko kvapiek do svojho bežného šampónu. Môžete tiež zmiešať kvapku alebo dve s polievkovou lyžicou nosného oleja a vmasírovať si ju do pokožky hlavy ako nočné ošetrenie.
Zmiešané s inými esenciálnymi olejmi
Mnoho iných esenciálnych olejov môže poskytnúť podobné výhody. Experimentujte s tými, ktoré sa vám páčia, a zmiešajte ich. Niektoré ďalšie oleje môžete skúsiť zmiešať s bergamotovým esenciálnym olejom:
- Levanduľový olej: levanduľa je klasická aromaterapeutická vôňa, ktorá sa často používa v prípravkoch na pleť, vlasy a proti akné.
- Tea tree oil: známy svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami, tea tree oil bojuje proti akné a upokojuje zápaly kože
- Harmančekový olej: ako upokojujúci čaj alebo na pokožku môže harmanček tiež zlepšiť náladu
Ak chcete určiť pomer jednotlivých olejov v zmesi, všimnite si, že bergamot má veľmi intenzívnu vôňu, ktorá môže prekonať ostatné vône, ale táto vôňa nevydrží dlho. Ostatné mastné vône sú menej silné, ale vydržia dlhšie. Tieto faktory môžu pomôcť určiť, ktoré oleje zmiešať a v akom množstve.
Pred vyskúšaním akéhokoľvek nového oleja nezabudnite otestovať malé množstvo na malom kúsku pokožky. Ak nedôjde k žiadnej reakcii, môže byť použitie bezpečné. Nezabudnite tiež použiť nosný olej alebo iné riedenie na ochranu pokožky.
Bezpečnosť prehĺtania
Aj keď esenciálne oleje môžu mať mnoho výhod, mali by sa používať iba zvonka. Požitie silice môže spôsobiť ťažkú otravu, ktorá môže byť v niektorých prípadoch život ohrozujúca. Buďte obzvlášť opatrní, aby ste éterické oleje uchovávali mimo dosahu detí.
Výhody bergamotového oleja
Výskum bergamotového oleja odhalil mnoho výhod:
Môže znížiť stres
Malá štúdia japonských žien z roku 2015 zistila, že inhalácia bergamotového oleja zmiešaného s vodnou parou znižuje pocity úzkosti a únavy.
Štúdia z roku 2017 podporuje toto a ďalšie predchádzajúce zistenia o duševnom zdraví. Podľa vedcov sa dá použiť aj ako doplnková terapia duševného zdravia.
Môže bojovať proti otrave jedlom
Zlúčeniny nachádzajúce sa v bergamote účinne ničia baktérie zodpovedné za alimentárne choroby.
Starší výskum zistil, že bergamotový olej môže pomôcť v boji proti alimentárnym chorobám a môže byť alternatívou k používaniu antibiotík a iných prísad, najmä teraz, keď sa baktérie stávajú odolnejšie voči antibiotikám.
Štúdia z roku 2016 testovala aj účinok rôznych druhov bergamotového esenciálneho oleja proti kmeňom Listeria monocytogenes, baktérii, ktorá spôsobuje infekciu listeriózou. Výskumníci použili vzorky listérie z rôznych zdrojov vrátane rýb a hydiny.
Rôzne formy bergamotu slabo alebo silne inhibovali rast rôznych bakteriálnych vzoriek. Vzhľadom na variabilitu vedci dospeli k záveru, že by sa mala vyhodnotiť účinnosť bergamotového esenciálneho oleja proti baktériám prenášaným potravinami.
Štúdia z roku 2017 o bylinkách a hube Aspergillus tiež zistila, že bergamotový olej má protiplesňové vlastnosti. Vlastnosti oleja môžu pomôcť inhibovať rast húb. Ďalšia štúdia in vitro v roku 2022 tiež zistila podobný účinok v prípade húb infikujúcich ovocie.
Môže to byť obzvlášť užitočné pri predchádzaní znehodnoteniu potravín hubami, čo môže tiež pomôcť znížiť používanie umelých konzervačných látok. Bergamotový olej sa však vo vode ľahko nerozpúšťa a rýchlo sa rozkladá, čo môže byť prekážkou jeho použitia v tejto oblasti.
Môže znížiť hladinu cholesterolu
Početné štúdie ukázali, že bergamotový olej môže znížiť hladinu cholesterolu.
Revízia štúdií na ľuďoch a zvieratách z roku 2016 tiež zistila, že flavonoidy v bergamote môžu pomôcť znížiť hladiny lipidov. Štúdia však poukázala na to, že je potrebné objasniť presný mechanizmus spôsobujúci výsledok.
Toto zistenie potvrdil aj experiment na zvieratách v roku 2018. Zistili tiež, že polyfenoly v bergamote majú protizápalový účinok na pečeň potkanov zotavujúcich sa z nealkoholického stukovatenia pečene.
Môže znížiť bolesť a zápal
Linalool a karvakrol sú zlúčeniny nachádzajúce sa v bergamotovom oleji. Prehľad štúdií z roku 2017 analyzoval účinky niekoľkých zlúčenín esenciálnych olejov na reakciu na bolesť a ďalšie stavy u ľudí a zvierat.Zistilo sa, že linalool aj karvakrol majú analgetické, antispazmodické a protizápalové vlastnosti, keď sa používajú rôznymi spôsobmi, vrátane aplikácie na kožu.
Revízia tiež poukázala na to, že možné toxikologické účinky esenciálnych olejov na ľudí si vyžadujú ďalšie skúmanie. Ďalšia štúdia vykonaná v roku 2020 na potkanoch potvrdila podobné výsledky.
Z tohto výskumu však nie je jasné, ako sa dá bergamotový olej použiť na dosiahnutie týchto výhod u ľudí, ani či je to bezpečné.
Riziká používania bergamotového oleja
Pred použitím bergamotového oleja je potrebné zvážiť určité riziká.
Alergická reakcia
Bergamotový esenciálny olej môže u niektorých ľudí dráždiť pokožku, najmä ak nie je zriedený nosným olejom. Esenciálne oleje, vrátane bergamotového oleja, môžu niekedy spôsobiť alergickú dermatitídu.
Príznaky alergickej reakcie alebo citlivosti na bergamotový olej môžu zahŕňať začervenanie, žihľavku, pálenie, pľuzgiere, bolesť
Ak sa u vás objavia aj príznaky, ako sú ťažkosti s dýchaním, opuch pier alebo jazyka alebo nevoľnosť a vracanie, môže sa u vás vyskytnúť anafylaxia, život ohrozujúca reakcia. Osoba vo vašej blízkosti okamžite zavolá na miestne tiesňové číslo.
Anafylaxia
Anafylaxia je závažná reakcia na spúšťač, ako je alergia, a je potenciálne život ohrozujúca. Symptómy sa môžu objaviť rýchlo a zahŕňajú:
Mdloby alebo závraty, ťažkosti s dýchaním alebo sipot, rýchly tlkot srdca, zmätenosť, úzkosť, vlhká koža, kolaps alebo strata vedomia, žihľavka, opuch, bolesť žalúdka, nevoľnosť alebo vracanie.
Ak má niekto tieto príznaky, postupujte takto:
- Skontrolujte, či sa niekde nenachádza adrenalín, ak áno, prečítajte si pokyny na použitie lieku a postupujte podľa nich.
- Vytočte miestne tiesňové číslo
- Položte pacienta na bok v prípade zvracania
- Zostaňte s ním, kým neprídu záchranné služby
Je možné, že niekto potrebuje viac adrenalínových injekcií. Ak príznaky pretrvávajú po 5 minútach, podajte druhú injekciu, ak je k dispozícii.
Aby ste zistili, či ste alergický na bergamotový olej, oplatí sa ho otestovať na koži. Potrite si 1-palcovú časť predlaktia olejom zriedeným v nosnom oleji. Pripravte roztok s dvojnásobnou koncentráciou, ktorú chcete použiť. Napríklad, ak chcete použiť 3% roztok bergamotového oleja v nosnom oleji, urobte malú 6% vzorku pre tento náplasťový test. Ak do 24 hodín nezaznamenáte alergickú reakciu, je bezpečné ho použiť.
Tehotenstvo
Podľa National Association of Holistic Aromatherapy (NAHA) je bergamotový olej bezpečný počas tehotenstva.
Možno však budete musieť použiť nižšiu koncentráciu. Pred začatím aromaterapie počas tehotenstva je dobré poradiť sa so svojím lekárom.
Prečítajte si viac o esenciálnych olejoch a tehotenstve.
Vystavenie slnečnému žiareniu
Nikdy nenechávajte bergamotový olej na pokožke počas dňa alebo na slnku, aj keď je zriedený nosným olejom alebo prípravkom na starostlivosť o pleť. Niektoré zlúčeniny v oleji môžu spôsobiť fotosenzitivitu, ktorá môže viesť k alergickej kožnej reakcii.
Ak máte obavy z citlivosti pokožky na slnečné žiarenie, hľadajte verziu bergamotového oleja bez bergapténu (FuroCoumarin Free - FCF). Toto je obzvlášť dôležité, ak užívate aj lieky, ktoré môžu zvýšiť citlivosť na slnečné svetlo, ako sú niektoré antibiotiká.
Interakcie
Nikdy neprehĺtajte bergamotový olej, ktorý môže byť toxický. Navyše, dokonca aj inhalácia alebo lokálne použitie esenciálneho oleja môže narušiť účinok určitých liekov.
Pred použitím je dôležité skontrolovať interakcie bergamotového oleja s inými liekmi. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je porozprávať sa so svojím lekárnikom alebo lekárom o akýchkoľvek liekoch, ktoré užívate a ktoré môžu ovplyvniť účinok esenciálnych olejov.
Často kladené otázky
Uspáva vás bergamotový olej?
Pri použití v aromaterapii môže pomôcť znížiť úzkosť, čo môže podporiť lepší spánok. Možno zistíte, že ak ho použijete ako aromaterapiu pred spaním, pomôže vám zaspať.
Prečo je bergamotový esenciálny olej drahý?
Čistý bergamotový olej môže byť drahý. Je to pravdepodobne spôsobené zdĺhavým procesom výroby malého množstva ropy. To je ďalší dôvod, prečo by ste si mali dávať pozor, aby ste sa vyhli lacnejším a nekvalitným produktom, ktoré sa dajú miešať s inými ingredienciami.
Odpudzuje bergamotový olej komáre?
Vôňa bergamotu môže pôsobiť ako prírodný repelent proti hmyzu. Podľa výskumu je tento účinok miernejší ako u niektorých iných esenciálnych olejov. Pred použitím však zmiešajte niekoľko kvapiek s vodou a vložte do čistej fľaše odparovača. Sprej sa potom môže aplikovať na váš odev alebo oblasť pokožky, aby ste zabránili komárom alebo inému hmyzu.
Súhrn
Bergamotový esenciálny olej má príjemnú citrusovú vôňu a môže byť už v kozmetických výrobkoch, ktoré používate. Je dostupný aj samostatne ako esenciálny olej.
Výskum poukazuje na schopnosť bergamotového esenciálneho oleja znižovať zápal, znižovať hladinu cholesterolu a zlepšovať pozitívnu náladu.
Pri používaní oleja ho však nezabudnite riediť nosným olejom alebo vodou. U niektorých ľudí môže spôsobiť podráždenie pokožky alebo alergické reakcie. Môže tiež spôsobiť fotosenzitivitu, preto by sa nemal nechávať na pokožke vystavenej slnečnému žiareniu, pokiaľ sa nepoužíva esenciálny olej bez bergapténu (FCF). Nikdy nejedzte bergamot ani iné esenciálne oleje.