Amarant

Amaranth

Amarant: starodávna obilnina s pôsobivými zdravotnými výhodami

Nasledujú tvrdenia podporené vedeckými experimentmi a výsledkami testov publikovanými na internete, ale nejde o závery vyvodené z testovania našich produktov.

Aj keď sa amarant stal populárnym ako zdravá výživa len nedávno, toto staroveké obilie je v niektorých častiach sveta základom stravy už tisíce rokov. Má pôsobivý nutričný profil a spája sa s množstvom pôsobivých zdravotných výhod.

Čo je amarant?

rastlina amarant Amarant

Amarant je skupina viac ako 60 rôznych druhov obilia, ktoré sa pestujú približne 8 000 rokov. Tieto obilniny boli kedysi považované za základnú potravinu v civilizáciách Inkov, Mayov a Aztékov.

Amarant je klasifikovaný ako pseudozrno, čo znamená, že technicky nejde o zrno ako pšenica alebo ovos, ale má podobný súbor živín a používa sa podobným spôsobom. Jeho zemitá, oriešková chuť sa dá dobre využiť v mnohých jedlách.

Okrem toho, že je toto výživné zrno neuveriteľne všestranné, je prirodzene bezlepkové a bohaté na bielkoviny, vlákninu, mikroživiny a antioxidanty.

Amarant je všestranná a výživná skupina obilnín, ktorá sa pestuje už tisíce rokov

Amarant je mimoriadne výživný

Toto staré zrno je bohaté na vlákninu, bielkoviny a mnoho dôležitých mikroživín. Amarant je obzvlášť dobrým zdrojom mangánu, horčíka, fosforu a železa.

Amarant je plný mangánu, jedna porcia prevyšuje dennú potrebu živín. Mangán je obzvlášť dôležitý pre funkciu mozgu a predpokladá sa, že chráni pred určitými neurologickými stavmi.

Je tiež bohatý na horčík, ktorý je základnou živinou. Podieľa sa na takmer 300 telesných reakciách, vrátane syntézy DNA a svalovej kontrakcie.

Okrem toho amarant obsahuje veľa fosforu, minerálu dôležitého pre zdravie kostí. Je tiež bohatý na železo, ktoré pomáha telu produkovať krv.

Amarant je dobrým zdrojom vlákniny, bielkovín, mangánu, horčíka, fosforu a železa, ako aj mnohých ďalších dôležitých mikroživín

Obsahuje antioxidanty

Semeno amarantu Semeno amarantu

Antioxidanty sú prirodzene sa vyskytujúce zlúčeniny, ktoré pomáhajú chrániť telo pred škodlivými voľnými radikálmi. Voľné radikály môžu poškodiť bunky a prispieť k rozvoju chronických ochorení.

Amarant je dobrým zdrojom antioxidantov podporujúcich zdravie. Jedna recenzia uvádza, že amarant má obzvlášť vysoký obsah fenolových kyselín, čo sú rastlinné zlúčeniny, ktoré fungujú ako antioxidanty. Patria sem kyselina galová, kyselina p-hydroxybenzoová a kyselina vanilínová, ktoré môžu pomôcť predchádzať chorobám, ako sú srdcové choroby a rakovina. V experimente na potkanoch zistili, že amarant zvyšuje aktivitu niektorých antioxidantov a pomáha chrániť pečeň pred škodlivými účinkami alkoholu.

Surový amarant má najvyšší obsah antioxidantov. Štúdie ukázali, že namáčanie a spracovanie môže znížiť jeho antioxidačnú aktivitu.

Na určenie toho, ako môžu antioxidanty v amarante ovplyvniť ľudí, sú potrebné ďalšie štúdie.

Amarant je bohatý na mnohé antioxidanty, ako je kyselina galová, kyselina p-hydroxybenzoová a kyselina vanilka, ktoré môžu pomôcť odvrátiť choroby

Konzumácia amarantu môže znížiť zápal

Zápal je normálna imunitná odpoveď určená na ochranu tela pred zranením a infekciou.

Chronický zápal však môže prispievať k chronickým ochoreniam a je spojený so stavmi, ako je rakovina, cukrovka a autoimunitné ochorenia.

Početné štúdie ukázali, že amarant môže mať v tele protizápalový účinok. V skúmavkovej štúdii sa zistilo, že amarant znižuje niekoľko markerov zápalu. Podobne štúdia na zvieratách ukázala, že amarant inhibuje produkciu imunoglobulínu-E, protilátky podieľajúcej sa na alergickom zápale.

Na meranie potenciálneho protizápalového účinku amarantu je však potrebný ďalší výskum na ľuďoch.

Testy na zvieratách a skúmavkách ukazujú, že amarant môže mať na telo protizápalový účinok

Amarant môže znížiť hladinu cholesterolu

Cholesterol je látka podobná tuku, ktorá sa nachádza v celom tele. Príliš veľa cholesterolu sa môže hromadiť v krvi a viesť k zúženiu tepien.

Je zaujímavé, že niektoré štúdie na zvieratách ukázali, že amarant má vlastnosti na zníženie cholesterolu.

Štúdia na škrečkoch ukázala, že amarantový olej znížil celkový a „zlý“ LDL cholesterol o 15 % a 22 %. Amarantové semienko navyše znížilo „zlý“ LDL cholesterol a zároveň zvýšilo „dobrý“ HDL cholesterol. Štúdia na kurčatách navyše uviedla, že strava obsahujúca amarant znížila celkový cholesterol až o 30 % a „zlý“ LDL cholesterol až o 70 %.

Napriek týmto sľubným výsledkom je potrebný ďalší výskum, aby sme pochopili, ako amarant ovplyvňuje hladinu cholesterolu u ľudí.

Niektoré štúdie na zvieratách ukazujú, že amarant môže pomôcť znížiť celkový a „zlý“ LDL cholesterol

Môže vám to pomôcť schudnúť

Ak chcete zhodiť pár kíl navyše, mali by ste zvážiť pridanie amarantu do vašej stravy.

Vysoký obsah bielkovín a vlákniny amarantu vám môže pomôcť schudnúť. V malej štúdii si všimli, že raňajky s vysokým obsahom bielkovín znižujú hladinu ghrelínu, hormónu, ktorý stimuluje pocit hladu. Iná štúdia zahŕňajúca 19 ľudí ukázala, že diéta s vysokým obsahom bielkovín bola spojená so znížením chuti do jedla a príjmom kalórií.

Vláknina amarantu sa medzitým môže pohybovať nestrávené a pomaly v gastrointestinálnom trakte, čím podporuje pocit plnosti. Jedna štúdia sledovala 252 žien počas 20 mesiacov a zistila, že zvýšený príjem vlákniny bol spojený s nižším rizikom priberania na váhe a telesného tuku.

Na preskúmanie účinku amarantu na chudnutie je však potrebný ďalší výskum. Ak chcete maximalizovať chudnutie, nezabudnite skombinovať amarant s celkovo zdravou stravou a aktívnym životným štýlom.

Amarant má vysoký obsah bielkovín a vlákniny, ktoré môžu znížiť chuť do jedla a zvýšiť chudnutie

Amarant je prirodzene bezlepkový

Glutén je typ proteínu, ktorý sa nachádza v obilninách, ako je pšenica, jačmeň, špalda a raž.

U ľudí s celiakiou konzumácia lepku spúšťa imunitnú odpoveď v tele, ktorá spôsobuje poškodenie a zápal v tráviacom systéme. Ľudia s citlivosťou na lepok môžu tiež pociťovať negatívne príznaky, ako je hnačka, nadúvanie a plynatosť.

Zatiaľ čo mnohé z najčastejšie konzumovaných obilnín obsahujú lepok, amarant je prirodzene bezlepkový, a preto ho môžu konzumovať tí, ktorí dodržiavajú bezlepkovú diétu.

Ďalšie prirodzene bezlepkové obilniny zahŕňajú cirok, quinou, proso, ovos, pohánku a hnedú ryžu.

Amarant je výživné, bezlepkové zrno, ktoré je vhodným doplnkom stravy pre ľudí s celiakiou alebo celiakiou

Ako používať amarant

Amarant sa ľahko pripravuje a dá sa použiť v mnohých jedlách.

Amarant môžete pred varením naklíčiť tak, že ho namočíte do vody a potom semená necháte 1-3 dni klíčiť. Klíčenie uľahčuje trávenie zŕn a rozkladá antinutričné ​​látky, ktoré môžu zhoršiť vstrebávanie minerálov.

Na varenie amarantu zmiešajte vodu s amarantom v pomere 3:1. Priveďte do varu, potom znížte teplotu a nechajte variť asi 20 minút, kým sa voda nevstrebe.

Tu je niekoľko jednoduchých spôsobov, ako si vychutnať toto výživné zrno:

  • • Pridajte amarant do smoothies, aby ste v nich zvýšili obsah vlákniny a bielkovín
  • • Používajte do jedál namiesto cestovín, ryže alebo kuskusu
  • • Zamiešajte do polievok alebo dusených pokrmov, aby boli výdatnejšie
  • • Zmiešajte ovocie, orechy alebo škoricu a pripravte si z nich cereálie na raňajky

Amarant možno naklíčiť, aby sa zlepšilo trávenie a vstrebávanie minerálov, varený amarant sa dá použiť do mnohých jedál

Súhrn

Amarant je výživné, bezlepkové zrno, ktoré obsahuje veľa vlákniny, bielkovín a mikroživín.

Tiež sa spája s množstvom zdravotných výhod vrátane zníženia zápalu, nižšieho cholesterolu a zvýšeného úbytku hmotnosti.

Najlepšie na tom je, že toto obilie sa ľahko pripravuje a možno ho pridávať do rôznych jedál, vďaka čomu je skvelým doplnkom vašej stravy.




Chcem semená amarantu!

Zobrazenie:
Zmena objednávky:
Zobrazenie:
Zmena objednávky: